Soud obnovil jednání v kauze přepadení pošťaček

Soud Schnidler-1

Znechucen odcházel od znojemského soudu minulý čtvrtek Jaroslav Schnidler, který již jedenáct let usiluje o zrušení nespravedlivého rozsudku za přepadení poštovní doručovatelky u znojemské nemocnice. Tříčlenný senát v čele se soudcem Jaromírem Kapinusem v obnoveném procesu stále nerozhodl a jednání odročil na 16. února příštího roku.

Jaroslav Schindler se po odsouzení bezvýsledně odvolával ke Krajskému soudu v Brně, k Vrchnímu soudu v Olomouci, podával dovolání k Nejvyššímu soudu a Nejvyššímu správnímu soudu. Až po jeho stížnosti na ministerstvo spravedlnosti Nejvyšší soud rozhodl, že byl porušen zákon a znojemským soudem byla povolena obnova řízení. Proti se postavila okresní státní zástupkyně Jarmila Goldová, Krajské státní zastupitelství však její stížnost vzalo zpět a minulý týden proběhlo první jednání. Soudce nejprve vyslechl Jaroslava Schindlera a Tomáše Čepuru. Oba vinu důrazně odmítli. Čepura se při prvním soudním procesu nejprve přiznal, ale vzápětí vše odvolal. „Přiznal jsem se ze strachu a z nátlaku v přípravném řízení na policii. Policisté mě naváděli, abych řekl to, co oni chtěli,“ uvedl minulý čtvrtek Čepura.

Přepadení tří pošťaček u nemocnice, na Pražské a Hradišťské ulici u soudu popsal Antonín Škrdla, který byl za všechny tři loupeže pravomocně odsouzen. Škrdlu přivedla k výslechu eskorta z věznice ve Vinořicích, kde je za krádež, které se dopustil před dvěma lety. Před senátem vypovídal a k účasti na přepadení obou poštovních doručovatelek se také přiznal Škrdlův komplic, jehož trestní stíhání bylo tehdy pro nezletilost zastaveno.

Státní zástupkyně Jarmila Goldová trvala na výpovědi ženy, která Škrdlovi při loupeži na Pražské pomáhala a hlídala vchod do činžovního domu. Navrhla výslech mladíka, který se zúčastnil dělení peněz z jedné loupeže, a sdělila, že písemně zašle jméno dalšího svědka.

Soudem nebyl přijat návrh Schindlerova advokáta Huberta Müllera na předvolání odborníka z Kriminologického ústavu týkající se pachových stop. „Při původním hlavním líčení zazněly pochybnosti o odběru pachových stop a jejich vyhodnocení. Chtěli jsme proto předvolat odborníka z Kriminologického ústavu aby se vyjádřil k postupům, které byly v tomto případu použity,“ komentoval advokát.

Senát zamítnutí odůvodnil tím, že na začátku jednání všechny strany souhlasily s tím, že se budou projednávat jen nové důkazy, to znamená ty, které se objevily až po vynesení původního rozsudku. Jaroslava Schindlera zamítnutí návrhu překvapilo. „Sice jsme nepožadovali, aby bylo celé řízení vedeno od začátku a vznikaly tak průtahy, ale zrovna pachové stopy jsou sporný stěžejní pilíř obžaloby a v podstatě na tomto bylo postaveno rozhodnutí o naší vině. Ve spojitosti s novými důkazy by se tím měl někdo zabývat. Já od počátku říkám, že výsledek pachové zkoušky, kterou si policie udělala někde sama na kynologii bez naší účasti a vznikla několik týdnů po takzvaném doznání Tomáše Čepury, je podvrhem,“ uvedl Schindler, který opět zdůraznil, že na žádném místě trestného činu nebyl. „Jsou listinné důkazy, že vůbec nebyl použit vzorek, který byl k tomuto policií prezentován a řada dalších věcí. Na tyto otázky měl odpovědět expert na tuto problematiku,“ podtrhl Schindler.