Spor o epopej graduje před jejím stěhováním do Tokia

 

Spor o Epopej 1

John Mucha vnuk světoznámého malíře Alfonse Muchy podal k soudu žalobu o navrácení obrazů Slovanské epopeje. Minulou středu ji začal projednávat Obvodní soud pro Prahu 1. „Vycházíme z historické skutečnosti kdy A. Mucha učinil v roce 1909 královskému městu Praha nabídku, že vytvoří dvacet velkoformátových pláten, které daruje Praze a potažmo celému národu, a to za podmínky, že pro ně vybuduje samostatnou výstavní síň. Pražští radní nabídku za několik dnů přijali. V tomto okamžiku došlo k naplnění darovací smlouvy. Pro nesplnění uvedené odkládací podmínky ale nemohlo dojít k naplnění smlouvy,“ konstatoval advokát Johna Muchy František Vyskočil.

Umělec získal od amerického mecenáše podnikatele Charlese Cranea na zhotovení souboru dvaceti obrazů Slovanské epopeje sto tisíc dolarů, což je v přepočtu zhruba šedesát milionů korun. Současně se zavázal, že každý rok vytvoří tři obrazy, které předá Praze.

Žalovaná strana – Magistrát hlavního města Prahy, argumentuje tím, že na některých předávacích protokolech obrazů je mecenášův, nikoliv malířův podpis. Zpochybňuje tím Muchovu dohodu s Prahou. Jednání bylo odročeno na …..

FOTO: Jeden z obrazů Muchovy Slovanské epopeje.

Více se dočtete v tištěné podobě 4. čísla Znojemského týdne.