Sprejeři si neberou servítky. Poničili historické hradby

http://www.znoj-tyden.cz/wp-admin/media-upload.php?post_id=4364&type=image&TB_iframe=1

Přesto že jsou ve Znojmě pro sprejery vyčleněny čtyři legální plochy pro jejich pouliční umění, stále se najdou tací, kteří mají potřebu nechat svůj odkaz na fasádách domů. Nedávno tomu tam bylo na historickém hradebním opevnění Znojma u severní přístupové cesty.
„Náklady, které město vynakládá na odstranění graffitů z fasád domů, nejsou zrovna malé, stojí to nejen peníze, ale i čas, proto uvažujeme o antigraffitových nátěrech na historické stavby, jakou je i hradební opevnění,“ sdělil Tomáš Šturala, ředitel Správy nemovitostí města Znojma.
Městská policie každý rok řeší několik případů poničených fasád graffiti. Za loňský rok to bylo pět případů, z toho se ve třech případech podařilo chytit na místě vandala, a to i díky včasnému zavolání všímavých lidí. Sprejeři se záměrně vyhýbají kamerovému systému, ale i díky němu může Městská policie efektivně plánovat pohyb strážníků do míst, kam kamery nesahají.
Sprejerství je podle zákona přitom trestný čin a dopadený sprejer musí způsobenou škodu uhradit a rovněž mu hrozí až jeden rok za mřížemi.
Legální plochy pro sprejery se ve Znojmě nachází uvnitř skateboard hřiště na Holandské ulici, dále u garáží pod silnicí na ulici Brněnské, na Přímětické poblíž mostu a uvnitř skateparku na Sokolské.

sprejeři2

sprejeři1