Stamiliony vylepšily vodu

Jedna z největších investicí, jakou Znojemsko zažilo, už začíná nést první ovoce. Minimálně v tom, že už by ve Znojmě a dalších obcích zásobovaných ze znojemské vodárny neměla téct voda s odérem chloru či rybiny.

Podstatnou položkou půlmiliardové investice byla rekonstrukce znojemské vodárny, která za pětačtyřicet let své existence žádnou zásadní proměnou neprošla a také rozšíření kapacity vodojemů. Když totiž na počátku minulého roku došlo k vyhoření elektrických transformátorů a úpravna se ocitla bez elektrické energie, v zásobárnách byla voda na pouhých šest hodin. Katastrofa v podobě města bez vody byla tehdy zažehnána jen díky obrovskému vypětí a improvizaci jak pracovníků Vodárenské tak energetiků. Nakonec se díky tomu celá havárie obešla bez větších důsledků pro obyvatele, ale bylo to poslední varovné memento. Naštěstí už v té chvíli byla připravena rekonstrukce.

Kapacita vodojemů se podstatně navýšila, takže už bychom v podobné situaci nebyly pod takovým tlakem,“ vysvětlil Zdeněk Jaroš, ředitel Vodárenské akciové společnosti.

Vedle rekonstrukce zmíněných zásobáren vody i páteřních rozvodů došlo k nejvýraznějším změnám právě na znojemské vodárně. A to nejen co se stavebních úprav týče, ale hlavně v technologiích. Ta pro obyčejného spotřebitele je nejpodstatnější , spočívá v instalaci třetího stupně čištění v podobě uhlíkových, tzv. GAU filtrů. Ty odstraňují i v některých obdobích patrný zápach rybiny ve vodě. Ze znojemských kohoutků tak teče voda, která i vzhledem k nové technologii chloraminace nebude zapáchat ani po rybině ani po chloru. Rovněž přítomnost dalších látek, která pro laika není patrná, ale ve větších hodnotách by pro něj mohla být škodlivá, klesla po instalaci nových technologií na zlomek původních hodnot často až k samé hranici rozlišitelnosti.

stamilionyPitná voda je pro nás mnohdy samozřejmostí. Málokdo si ale uvědomuje, kolik lidské práce a speciálních technologií je potřeba, aby se k lidem dostala neustále ve stejné kvalitě a dostatečném množství,“ konstatoval při slavnostním zahájení provozu zrekonstruované vodárny starosta Znojma Vlastimil Gabrhel.