Starosta Znojma Jan Grois: Znojmo je ve výrobě roušek soběstačné

Městská rada ve Znojmě schválila minulý týden plán, jehož součástí je jedenáct opatření, jak ulehčit v době nouzového stavu lidem život, zároveň znojemská radnice zahájila distribuci roušek do všech domácností ve městě zdarma. Nejen o těchto opatřeních jsme hovořili se starostou Znojma Janem Groisem.

Kde město v současné situaci vzalo tolik nedostatkových roušek?

Před týdnem v sobotu večer jsem oslovil manžele Knobovi z firmy PPO Group a v neděli ráno jsme se domluvili, že zdarma ušijí pro Město Znojmo plátěné roušky z kvalitního materiálu. Ty se už v pátek začaly distribuovat v příměstských částech a do konce týdne by mělo být obsaženo celé Znojmo. Distribuci roušek zajišťují úředníci města Znojma, ti stejní, kteří roznáší volební lístky, takže mají dobrý přehled o adresách. Tím, že se roušky vyrábí přímo ve Znojmě, nejsme závislí na státu ani na Číně. Slyšíme odevšud, že tam nemá nějaká nemocnice roušky nebo tam domov seniorů, to u nás v současnosti nehrozí. Navíc obchodníci neví, co by za ty roušky měli chtít. Cena u jednorázových se pohybuje od 20 až do 100 Kč. My jsme dali za materiál milion korun a vyrobíme z toho 500 tisíc roušek, takže jedna vyjde na dvě koruny.

Město kromě dalších opatření také odpouští nájem lidem bydlícím v městských bytech, případně provozovnám, které jsou v městských prostorách…

Na začátek řeknu, že je nám jasné, že nemůžeme těmito opatřeními uspokojit všechny podnikatele nebo občany. My se snažíme vyjít vstříc tam, kde jako město můžeme. Ti ostatní by se měli obrátit na stát. Nás oslovil třeba provozovatel restaurace na nádraží, abychom mu zaplatili nájem, ale takhle to nefunguje. Ten se musí v první řadě obrátit na tu státní instituci, u které je v nájmu, aby mu placení odpustila nebo posunula. O to se musí postarat sám. Stejně tak, jako se na nás obracejí lidé, kteří platí hypotéku. Ale to je zase na státu, aby nastavil nějaká pravidla, případně na bankách. Do toho my nemůžeme vstupovat. My jsme udělali ta nejrychlejší opatření, které jako město můžeme udělat a odpustili jsme nájem v městských bytech. Víme, že tam nebydlí žádní zbohatlíci, ale většinou nájemci, kterých se tato krize dotkne okamžitě. Pokud bychom dali každému nějakou jednorázovou dávku, třeba tisíc korun, tak to vyjde za dva měsíce na nějakých sedmdesát milionů, což je zhruba desetina rozpočtu města. Přitom ta tisícovka nikomu nic moc nevyřeší a půjde to jak chudým tak bohatým. Věřím, že ten chudý by byl vděčný, ale bohatý by se tomu jen zasmál. To odpuštění nájmu v městských bytech nás bude stát na měsíc něco přes tři miliony a pomůže to potřebným. Tam opravdu nežijí milionáři. A my nechceme uměle vyrábět dlužníky, protože to je pak v důsledku vždy dražší, než jim teď pomoci.

Jak vidíte situaci dál?

V tuto chvíli bychom se měli připravit, že to může být spíše ještě horší. Ale co mě úplně vytočilo, je hyenismus některých lidí, kteří se snaží na této situaci vydělávat. Vydávají se za sociální pracovníky a zkouší od seniorů vybírat 300 Kč za jakýsi dovoz levnějších obědů, případně prodávat jim roušky za předražené ceny. Okamžitě jsem to řešil s ředitelem městské policie, který na místa, kde k těmto pokusům došlo, vyslal hlídky. Sociální pracovníci dostali pokyn, aby seniory informovali a napsal jsem i ministru vnitra Hamáčkovi, který dal příkaz policii, aby se těmito případy zabývala.

 

Celý rozhovor v tištěném vydání Znojemského týdne a na: https://www.alza.cz/media/znojemsky-tyden-znojemsky-tyden-14-2020-d5813002.htm