Stejskalovi z H. Břečkova: Velká láska i po 65 letech

steskalovi1_na-web

Velmi mnoho lásky, trpělivosti, tolerance a taky práce. I toto jsou ingredience dlouhotrvajícího svazku manželů Stejskalových z Horního Břečkova, kteří si uplynulý víkend připomněli 65 výročí jejich svatby. Společně s celou rodinou si svatbu zopakovali, nejdříve na úřadě potom i na domácí hostině.

„Tehdy, když jsme se brali, bylo tak krásně jako je dnes,“ zavzpomínala paní Emílie a přidala milý úsměv. Jak prozradila, ani tehdy v roce 1951 nechtěli dělat velkou veselku. Když ale pozvali celou rodinu, stejně jich bylo kolem padesátky. S budoucím manželem se znala už od svých patnácti let a byla to její první velká láska. „Když se se mnou chtěli seznámit, nebo si se mnou chtěli zatančit i jiní mládenci, můj budoucí muž si mě už tehdy hlídal. Zkrátka nechtěl, abych byla někoho jiného,“ přiznává paní Emilie.

Ta se narodila a bydlela v Krahulově s rodiči a pěti sourozenci. V roce 1945 přešla celá rodina do Horního Břečkova. Tatínek byl kolář a s kolářskou dílnou pokračoval i v Břečkově. Paní Emilie celý život tvrdě pracovala v zemědělství. Nejdříve v břečkovské mlékárně a pak ve strojním družstvu, kde si udělala drůbežářský kurz a pracovala v drůbežárně. O tom, že život mladé ženy na vsi nebyl jednoduchý svědčí i to, že když se v roce 1952 v lednu měl narodit její první syn Josef, večer před tím ještě byla v práci a krmila v drůbežárně.

Více se dočtete v 37. čísle Znojemského týdne.

stejskalovi