Sto let republiky: Busta TGM i vzkazy budoucím generacím

Československo je sice již 25 let mrtvým pojmem, přesto se sté výročí jeho vzniku 28. října 1918 po celé republice slavilo o víkendu mnoha akcemi. Tou nejvýznamnější na Znojemsku bylo odhalení bustu prvního prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka ve znojemském Jubilejním parku, jehož část byla v uplynulých měsících rekonstruována. Na slavnostním otevření revitalizované části parku připomněl znojemský starosta Jan Grois oběti, které provázely vznik Československa a také společnou cestu se Slováky. Místostarosta Jan Blaha pak v historické reminiscenci promluvil o nelehkých okolnostech připojení Znojma a vůbec naší oblasti jižní Moravy k nově vzniklému státu i další historické peripetie Československé republiky. Osobu prvního prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka přiblížila přítomným stovkám lidí mluvčí Znojma Zuzana Pastrňáková a následně už starosta Jan Grois odhalil bustu jednoho z hlavních strůjců Československé republiky.

Vzkazy do budoucna

V jedné Nohavicově písni se zpívá: „Až zase přiletí, už tady nebudem.“ Řeč je o Halleyově kometě, která se k Zemi vrací vždy jednou za pětasedmdesát let. Něco podobného, dokonce ještě s větší skepsí, si mohli říkat také ti, kteří v Jubilejním parku napsali v neděli 28. října vzkaz republice a vhodil ho do připraveného sudu. „Tento sud následně zapečetíme, náležitě označíme a věnujeme muzeu nebo archivu jako odkaz dalším generacím. Tyto vzkazy by si měly budoucí generace otevřít přesně za sto let, tedy 28. října 2118,“ uvedl starosta Znojma Jan Grois. Následovaly komentované prohlídky parku a také akce na jiných místech. Přesně v poledne byla vysazena lípa republiky v dolním parku a v podvečer se na znojemském hradě konal slavnostní koncert pěveckých sborů.

Článek a foto najdete také v tištěné podobě Znojemského týdne č. 44, který je k dostání na novinových stáncích a v jeho internetové podobě na www.alza.cz v sekci zábava, média, noviny, regionální týdeníky.