Stoletá Otilie Weidhaasová miluje jedničky i zprávy o celebritách

Stoletá Otýlie WeidhaasováUsměvavé sluníčko s hřejivým pohledem, které se téměř nikdy neprobudí se špatnou náladou, hýřící vtipem a rozdávající dobrou náladu, přesně taková je podle pečovatelů Domova seniorů ANAVITA v Šanově, jubilantka Otilie Weidhaasová. Dáma, která před válkou úspěšně složila doktorát na Vídeňské univerzitě, ovládala němčinu, francouzštinu a angličtinu oslavila 6. března sté narozeniny. „Na svůj věk je také neskutečně akční. Nejenže i ve stovce perfektně mrská německé fráze a zajímá se živě o vše okolo sebe, ona také denně po snídani čte Blesk, aby se dozvěděla žhavé „drby“ o celebritách, které přímo miluje,“ informoval o denních rituálech své klientky ředitel šanovkého domova Jiří Dušek. Doplnil, že oslavenkyně také ví, kdo momentálně vede v sezóně Formule 1.

Silný životní příběh této věčně usměvavé a dobře naladěné dámy, která ve svých devadesáti devíti letech vzala do ruky rybářský prut a lovila ryby z šanovského jezírka v zahradě domova, začal před sto lety ve Vídni. Doktorka filozofie, která pracovala jako korespondentka a později vedoucí účtárny, prožila část svého života ve Znojmě. Odtud byl už jen malý krůček do šanovského domova pro seniory, kde žije už druhým rokem.

Kdyby měli zaměstnanci domova pro sto dvacet klientů sepsat jejich nejvtipnější hlášky, zaručeně by mezi nimi vedla paní Otilie. „Prosím učesat svých šest chlupů na hlavě, vlastně sedm,“ směje se prý vždy po ránu. „Tak už dnes konec gymnastiky,“ říká, když jí pečovatelky pomáhají s otočením na lůžku. Ráda se prochází kolem domova, s vnučkou válí pexeso i domino, a když skládá karty Soliter, není snad nikdo, kdo by ji v tom mohl porazit.

Má také neskutečnou vůli a trpělivost při každodenním cvičení chůze v chodítku. „Paní Weidhaasová je opravdu obdivuhodná. Většinou je navíc v dobré náladě a má z chůze vždy obrovskou radost. Když se zeptám, jestli si už nechce na chvilku sednout a odpočinout si, vždycky hned rázně odpoví: Ne, ne, to bych nedostala jedničku! Jdeme dál,“ popsala vitalitu oslavenkyně rehabilitační sestra šanovského domova Dana Stejskalová.

A co patří mezi její nejoblíbenější životabudiče? „Miluje nášupy, jak říká sladkostem a pamlskům, které jí kupuje a dováží pravidelně rodina, každý večer si v legraci žádá svou oblíbenou „štamprličku“ Dufalaxu – tedy laktózy a, samozřejmě, dobrá nálada, pozitivní přístup k životu a nikdy nekončící úsměv na tváři,“ sdělila vedoucí sociální péče šanovského domova Jana Tesařová.

Otilii Wiedhaasové jako dlouholeté Znojmačce blahopřál místostarosta Znojma Jan Grois.

FOTO: Město Znojmo