Stříbrný medailista Jakub Valášek: Kulturistika je nevděčný sport

Znojemský kulturista Jakub Valášek na nedávném Mistrovství Moravy a Slezska a Grand Prix ve Zbýšově získal stříbrné medaile, čímž potvrdil svoji kvalitu, kterou se prezentoval už v juniorských kategoriích. S úspěšným sportovcem jsme hovořili nejen o tomto jeho posledním úspěchu.

Jak náročné je připravit se na soutěže v kulturistice?

No to je těžká otázka. Samotná příprava trvá cirka 7 měsíců. První tři měsíce se snažíte nabrat co nejvíce svalové hmoty a další čtyři měsíce během tvrdé diety se tuto svalovou hmotu snažíte vytvarovat do dokonalosti. Ale člověk se vlastně připravuje celý život a tato poslední fáze sedmi měsíců je jen pomyslná třešnička na dortu.

Vy jste ve své kariéře získal už několik druhých míst, kam tento svůj poslední úspěch řadíte?

Ano je to pravda celkem mám doma pět stříbrných medailí. Jsou mi asi nějak souzená ta druhá místa. Nejvíc si asi cením druhého místa z mistrovství republiky juniorů z roku 2012 a tyto dvě stříbrné medaile z letošní sezóny jsou pro mě jen o stupínek méně cennější.

Jak jste se vůbec ke kulturistice dostal?

No cesta byla složitá a klikatá. Už od dětství jsem se věnoval sportu, i když jsem byl líný a nechtělo se mi. Ale jelikož můj starší bratr závodně plaval, tak já musel taky! Přes to nejel vlak. Byla to hlavně iniciativa mého otce který mě celý život podporoval nejen ve sportu ale i v ostatních věcech. Za to bych mu chtěl nesmírně poděkovat a moc si toho vážím, co pro mě dělal! Takže jsem se věnoval plavání asi do 13 let. V plavání jsem moc nevynikal, spíš naopak a tak jsem se po přestupu na střední školu začal věnovat boxu a k tomu jsem začal navštěvovat internátní posilovku. Po dvou letech jsem pověsil boxerské rukavice na hřebík a začal se věnovat pouze cvičení. Začátky byly těžké, ale později mi to šlo čím dál lépe.

Co vám život s kulturistikou dal, a čeho jste se naopak musel vzdát?

Kulturistika je nevděčný sport. Stojí hodně času, peněz, stresu a také zdraví. Ale naučí vás disciplíně, trpělivosti a pevné vůli.

 

Celý rozhovor najdete v tištěné podobě Znojemského týdne a na: https://www.alza.cz/media/znojemsky-tyden-znojemsky-tyden-19-2018-d5317247.htm?o=1