Šumná vyhrála milionový spor

Byl to tehdy před více než pěti lety pořádný šok. Kvůli sporu s firmou Colas o 2,5 milionu Kč byla na obec Šumnou uvalena exekuce. To způsobilo obrovské potíže ve fungování úřadu, který se nemohl dostat ke svým penězům.

„Nakonec jsme museli dát tři a půl milionu korun do advokátní úschovy, abychom se mohli dostat ke svým penězům a normálně fungovat. S těmi tři a půl miliony jsme ale nemohli disponovat, což byla velká komplikace,“ vzpomínal starosta Šumné Petr Cejpek.

Spor vznikl při budování kanalizace, kdy si firma Colas podle vedení obce částku přes 2,5 milionu korun za vícepráce vyfakturovala neoprávněně a odmítla rozhodčí nález z roku 2008, který jí ukládal tuto částku zaplatit. Změnit postoj ji nedonutila ani výše zmíněná exekuce a rozhodnutí rozhodčího senátu napadla u Krajského soudu v Brně. Kdo by si myslel, že se tento problém rychle vyřeší, byl by na omylu. Celá kauza trvala déle než pět let. Teprve nyní vydal Krajský soud v Brně rozsudek, kterým Rozhodčí nález z roku 2008 zrušil a přiznal obci náhradu soudních výloh.

Šumná se tak po dlouhých pěti letech dostane ke svým 3,5 milionům korun, kterými po celou dobu nemohla disponovat. „Nebylo to pro nás příjemné, trvalo to dlouho, kdy jsme byli tímto sporem omezováni a nemohli jsme ke svým penězům. Nyní krajský soud rozhodl v náš prospěch, což samozřejmě vítáme a obci to pomůže,“ dodal Petr Cejpek.