Svátek vína: Král s družinou, Římané i draci

Ani na chvilku si nevydechnou návštěvníci 36. ročníku Znojemského historického vinobraní o tomto víkendu. Na třinácti scénách na ně čeká pestrý program. Dominantou slavností je průvod krále Jana Lucemburského, kterého opět ztělesní herec Miroslav Hrabě. Do role královny se po mateřské dovolené vrací Šárka Charvátová. Průvod tvoří na pět set postav v dobových kostýmech. Král s družinou budou i letos rozhazovat pamětní mince. Motivem těch letošních je turistická novinka –  jižní část hradebního opevnění.

Lákat bude Ulička chudiny s katem, žebráky, mnichy, lehkými děvami, šarlatány či zlodějem. Kolbiště v horním parku se stane místem dech beroucích rytířských soubojů skupiny Štvanci. I letos bude na nádvoří hradu Středověká krčma. V hradebním příkopu u Střelniční věže se malí i velcí mohou těšit na dobrodružnou soutěž Hrad dračího jezdce. Návštěvníky zde přivítají obrazy draků namalovaných žáky Základní školy Mládeže. Moderní hudba a zpěv zazní z pódií na Masarykově a Horním náměstí i z Káry nad Karolininými sady. Vystoupí na nich nejen známé hudební skupiny, ale i ty znojemské. „Pro podrobný program všem doporučujeme stáhnout si mobilní aplikaci, ve které kromě kompletního programu naleznete i seznam mázhauzů, záchytná parkoviště nebo mapu všech scén. Sestavit si zde můžete i vlastní program, takže vám už nic neunikne,“ sdělil znojemský starosta Jan Grois. 

Sobotní komponovaný ohňostroj má název Pochod římských legií. „Římané se významně zapsali do historie a kromě jiného se jim přisuzuje počátek pěstování vinné révy a výroba vína na našem území. Těšit se můžeme na emotivní skloubení hudby a světelných efektů,“ vysvětlil František Koudela, ředitel Znojemské Besedy, která je spolu s městem Znojmem pořadatelem vinobraní. Vstup na nedělní akce je zdarma, letos budou na Václavském náměstí. Pro obrovský zájem je Víno všemi smysly dvoudenní, koná se v pátek i sobotu. Jedno z nových stanovišť tohoto programu je inspirováno Burgundskem. Víno se zde bude poznávat například čichem z úzké nádoby, do které se vloží čerstvé suroviny typické pro danou odrůdu. Letošní novinkou je klidová zóna na ulici Přemyslovců s akrylátovými vanami, kterou vytvořila společnost Laufen. 

Na vinobraní dorazí návštěvníci z různých koutů světa, permanentky si koupili lidé ve Velké Británii, v Amsterdamu či v Palermu. Lístky z předprodeje už má na 40 tisíc zájemců. Více informací získáte na www.znojemskevinobrani.cz, facebooku Znojemské historické vinobraní 2018 a mobilní aplikaci.

Článek a foto najdete také v tištěné podobě 37. čísla Znojemského týdne, který je k dostání na novinových stáncích a v elektronické podobě na www.alza.cz, média.