O starou nemocnici se zajímají Číňané

Nemocnice

Další výběrové řízení na prodej staré nemocnice ve Znojmě vypíše kraj. Areál o rozloze třicet tisíc metrů s osmi budovami a přilehlými pozemky na Vídeňské třídě se prodává již po několikáté. O starou nemocnici projevili zájem Číňané. „Jak jsem již avizoval, jednání s potencionálními čínskými zájemci považuji za vážná, ale zatím neuzavřená,“ informoval po skončeném výjezdním zasedání rady Jihomoravského kraje ve Znojmě hejtman Michal Hašek. Doplnil, že čínští investoři začali u nás v posledních letech investovat do pivovarů nebo sportovních klubů. „My se je budeme snažit přesvědčit, aby investovali do staré nemocnice, protože skýtá velký rozvojový potenciál směrem ke Znojmu,“ řekl Hašek.

Znojemská nemocnice je vlajkovou lodí jihomoravského zdravotnictví, kraj proto peníze, které utrží z prodeje staré nemocnice, investuje do rekonstrukce nové nemocnice na ulici MUDr. Jana Janského. Půjde o dokončení třetí části generelu jejího rozvoje. „Musím zopakovat závazek kraje, který stále platí, že výtěžek z prodeje tohoto areálu bude celý směřovat do rozvoje Nemocnice Znojmo,“ sdělil hejtman a jak dodal, neznamená to v této chvíli žádný výpadek ve financování nemocnice. „My průběžně financujeme jednotlivé investiční záměry ve znojemské nemocnici. Když se podaří areál staré nemocnice prodat, bude se jednat o další mimořádné příjmy pro rozvoj znojemské nemocnice,“ uvedl Hašek.

Nové parkoviště u nemocnice postaví kraj

Starosta Znojma Vlastimil Gabrhel ocenil, že snaha kraje v rámci přeshraniční spolupráce vede k dalšímu zatraktivnění služeb ve znojemské nemocnici. „Myslím si, že tyto služby zde v současnosti dosahují vysoké kvality, možná i vyšší než služby některých fakultních nemocnic. Chtěl bych za to hejtmanovi a vedení kraje poděkovat,“ vyjádřil znojemský starosta, který přiblížil další společný záměr kraje a města. Jde o vybudování nových parkovacích míst u nemocnice. Pozemky, na kterých by mělo parkoviště stát, jsou v majetku města a jedná se o jejich bezúplatném převodu na kraj.

Kraj nabízel starou nemocnici za dvaasedmdesát milionů korun, později cenu snížil na pětačtyřicet milionů. „V době kdy jsme začali starou nemocnici nabízet, tak realitní trh stagnoval. Až do loňského roku byla v realitách recese a to nás bohužel postihlo. V posledním roce zaznamenáváme boom,“ zhodnotil Hašek, který zdůraznil, že kraj bude při prodeji dbát na oba aspekty. „Jde o veřejnou podporu z hlediska evropského práva a péči řádného hospodáře z hlediska českého trestního zákona. A já vás ubezpečuji, že dokud já budu hejtmanem, budou obě tato hlediska striktně sledována, tak aby byla naplněna,“ konstatoval Hašek.