Světla nedělní noci už tuto neděli

3T5A9848IMG_4782

Tým amerického fotbalu Znojmo Knights se připravuje na svůj zřejmě poslední domácí zápas v ligové sezoně 2016. Knights chtějí na tomto zápase poděkovat fanouškům a všem lidem, kteří jim pomáhají, budovat tým a posunovat tuto dynamickou organizaci vpřed. Na nedělním zápase hodlají předvést Znojmu, dosud nejlepší show, kterou na zápasech připravili. Co vše Knights připravují, jak si vedou nejen v lize, ale i mimo hřiště jsem se zeptal dvou nejpovolanějších zakladatele a hlavního trenéra Znojmo Knights Radima Pařízka a nového uragánu v jejich vedení generálního manažera Tomáš Volfa.

Trenére jak si nyní stojíte v lize. Před ligovou sezonou jste měl za cíl vyhrát dva zápasy v sezoně. Po třech odehraných zápasech, máte již toto splněno. Změnil se cíl a kam až mohou Knights dojít v premiérové sezoně v jednáctkovém americkém fotbale ?
Cílem je zlepšovat se každý zápasem, cílem je naučit se do každého momentu dát úplně všechno co v nás je, pak nemůžeme odejít z hřiště poraženi, ať svítí na výsledkové tabuli jakékoliv skóre. Můžeme dojít tak daleko, kam sami sobě dovolíme. O tom jestli se dostaneme do play off, se rozhodne v nejbližších dvou zápasech proti přerovským Mamutům. Buď my, nebo parta z Přerova.

Nedělní zápas tedy bude už vlastně bitva o playoff. Přerov je tým, se kterým jste se již utkali i v minulých letech. Mamuti jsou také nováčkem v jedenáctkovém fotbale stejně jako vy. Jaké jsou podle vás šance?
Mamuti jsou náš tradiční soupeř, ke kterému chováme respekt. Jejich síla je tam, kde mi pokulháváme. Hrají dobrý fyzický fotbal, získali posily z okolních týmu. Jsou vedeni zkušeným trenérem Davidem Novotným a rozhodně chtějí do play off. Podle mě v tomto zápase není favorit. Mamuti hrají dobře vzduchem i po zemi. Mají silné individuality jak v útoku, tak v obraně. Bude to tvrdá bitva o Znojmo.

Trenére co říkáte na účast Brna Alligators ve vaší lize? Myslíte, že to byl správný krok, uměle sesadit Brno k vám do ligy?
Já si myslím, že rozhodně nebyl. Alligators jsou jeden z nejtradičnějších českých prvoligových týmů. Byli sesazeni do třetí ligy, kde polovina týmů je v jedenáctkovém fotbale stejně jako my prvním rokem. Zápasy s Alligators jsou pro většinu týmů spíš zápasy o přežití ve zdraví. Myslím, že ani Alligators nemohou mít ze svých naprosto jasných výher v lize nějakou velkou radost. Tento krok ale vzešel z České asociace amerického fotbalu a my ho musíme respektovat.

Na nedělní zápas plánujete spoustu aktivit a novinek pro diváky. V čem bude zápas jiný a co za klip na zápase budete točit?
Zápas bereme jako prezentaci fotbalu v našem městě, budeme na zápase točit záběry pro náš song, který nám nazpíval Ben Cristovao a hudbu dělal Kanaďan Osama Verse-atile Hussain. Na zápase budeme mít velkoplošnou obrazovku, na které poběží zápas, medailonky hráčů, pravidla, naše krátké sestřihy atd. Znojmo uvidí Knigthts i na obloze. Samozřejmě máme připraven náš skákací hrad, nafukovací helmu, občerstvení, fun-shop, fandítka pro návštěvníky a spoustu dalších překvapení.

Jakto, že amatérský tým amerického fotbalu spolupracuje s Benem Cristovaem, jakto, že tým nadšenců vybuduje e-shop, na který ostatní i profesionální a nejen znojemské týmy mohou jen s úctou koukat. Jak je možné, že když se projdu po Znojmě, vidím loga Knights na autech, čepicích, plakátech. Když se podívám na Vás facebook, vidím stovky lajků u příspěvků. Slyším o Vás mluvit v rádiích i hlavních zprávách na televizi Nova. Jak toho docílí amatérský sportovní klub, hrající sport o němž ještě donedávna v Česku slyšel málokdo?
Protože organizaci Knights dělají lidé, kteří mají vizi, vášeň a schopnosti.

Jaká je cílová meta projektu Knights a jak jsou pro Vás důležití vaši fanoušci?
Každá dosažená meta musí být zacatek dalšího cile. Pokud se zastavíme, zemřeme. Musíme jit neustále dál. Jakmile zmizí vášeň, chuť se zlepšovat a bojovat. Jakmile nás to přestane bavit a naplňovat, skončíme. Protože to nebude mít smysl. Dokud pro Knights budou bít naše srdce a bude nás naplňovat to co děláme, je cílem cesta a cíle jsou jen dílčí body, které nám ukazují, že jdeme po správné cestě. Lidé kteří nás podporují, nám dodávají sílu a rozdmýchavají v nás oheň, který nás žene dál. Proto bych všem chtěl poděkovat, proto děláme “Světla nedělní noci”.
Díky trenére a teď se zeptáme na pár otázek generálního manažera Znojmo Knights Tomáše Volfa.

Tomáši jste úspěšný podnikate,l otec a manžel. Kolik času Vám zabere „menežovat“ team amerického fotbalu a co to obnáší?
Myslím,že nejde jen o moji osobu, náš tým resp. jeho vedení je složeno z více lidí ,které fotbal naplňuje a proto ani nelze počítat kolik času strávíte fotbalem ať na trávníku či mimo něj. Máme jasné cíle a chceme je naplňovat. S trochou nadsázky lze říci ,že spát odcházíme, až když víme, že máme zajištěné to, co potřebujeme. :)).
V mém případě je nutná podpora rodiny ,která se snaží fotbal brát jakou moji součást a leckdy se do pomoci i zapojí, za což jim patří díky ..

Jak se shání dotace pro team? A jak se tváříte na rozdělování programových dotací ?
Kapitola ,kterou lze rozebírat hodně dlouho. U amerického fotbalu jsem relativně krátce a můj pohled tím může být ovlivněn,nicméně musím říct, že byť jde nepopiratelně o dynamicky rozvíjející se sport v ČR i okolních státech, tak klíče k rozdělování různých programových dotací se řídí kriterii, které nehodnotí věci objektivně. My jako Znojmo KNIGHTS ale určitě nebudeme „brečet“ nad systémem. Jsme vděčni za podporu, kterou pro nás Město Znojmo společně s Jihomoravským krajem zajišťuje a využíváme každé možnosti, která se nabízí.
Dnes není možné, aby lokální menší kluby žily jen z financí od privátních sponzorů, a tak stěžejní část rozpočtu tvoří dotace. Jsme rádi, že patříme k těm klubům, co si uvědomují, že zasloužit se musíme hlavně aktivitou směrem k čerpání možných dotací a tím se řídíme.

Nedá mi to nezeptat se jak pokračuje příběh „Prokleté helmy“ ?
Prokletá helma se stává fenoménem, příběh, který zaujal bude moci sledovat každý ,kdo příjde na náš zápas dne 29. května v 19 hodin, kde uvidí prokletou helmu v akci! Kdo si ji nasadí? Komentátoři zápasu jistě upozorní, kdo bude jejím nositelem. Přítomen na tomto zápase bude i Kněz,který helmu světil !!

Jaká podle Vás bude cesta amerického fotbalu v ČR a jaká bude ve Znojmě ?
Už jsem to vlastně nastínil. Tento sport je nejvšestranější hrou, kterou je možné našich podmínkách hrát z pohledu tělesného rozvoje. V žádném případě není pravdou, že jde o sport pár agresivních jedinců. Hra má 600 stran pravidel a jen naučit se je, vyžaduje složení skoro maturitní zkoušky. Ve chvíli, kdy se osvěta amerického fotbalu dostane do situace, že bude veřejností takto vnímána, tak i tento sport má naději se rovnat sportům, jakým je v ČR třeba basketbal. Už z pohledu divácké návštěvnosti ve Znojmě na loňském finále, které sledovalo bezmála 1 500 diváků, je možné sledovat, jakým směrem se americký fotbal vyvíjí v našem městě.

Proč podle Vás Tomáši tak Knights ční nad ostatní týmy ve Znojmě, co se týče prezentace týmu na veřejnosti ?
Myslím, že rozhodujícím faktorem je tým. Tým lidí, kteří americký fotbal ve Znojmě tvoří. Nejen vedení, ale každý člen je zapojen od příprav na zápas až po samotný výkon na hřišti. Stupeň intenzity jr na svém maximu na každém tréninku i zápase. Přidanou hodnotou je pak složení vedení, které přináší své zkušenosti a hlavně možnosti ze svých privátních zaměstnání či podnikání a tady ve Znojmě máme na svých pozicích lidi, kteří něco opravdu umí a to je klíčem k tomu progresu, který Knights ve Znojmě zažívají.

Co byste vzkázal fanouškům Knights? A kdy a kde přesně zápas bude ? Tady je to jasný. Vzkázat nelze nic jiného než Přijďte !!! Přijďte nás podpořit, přijďte s námi zažít historický první zápas amerického fotbalu pod umělým osvětlením a hlavně shlédnout show, kterou pro Vás připravujeme. Lepší program na neděli 29. května v 19 hodin nenajdete, těšíme se na centrálním stadionu v Husových sadech .

Petr Kalivoda