Syslové se zabydleli i na Hnanicku

141013_syslove_600Najít dnes ve znojemském regionu sysla je jako najít zlatý poklad. A to v polovině minulého století byl sysel obecný ještě běžnou součástí naší přírody a zemědělci v něm viděli velkého škůdce. Nyní jej odborníci řadí mezi kriticky ohrožené druhy.

„V Česku obývá sysel jen pár desítek míst. V létě jej biologové viděli na Hnanicku. Nyní se zde už ve svých norách ukládá k zimnímu spánku. Podle odborníků by mohla nově vzniklá kolonie vydržet i v následujících letech,“ potvrdil mluvčí Správy NP Podyjí.

„Ústup sysla zřejmě souvisí i s úbytkem pastvin zejména v nížinách, vznikem rozsáhlých polních monokultur bez drobných plošek mezí a úhorů nebo omezením pastvy kolem vesnic,“ soudí i zoolog Jihomoravského muzea ve Znojmě Antonín Reiter. Sysel je společenský tvor a žije v koloniích. K jejich budování ale potřebuje přehledné životní prostředí.

„Kolonie syslů mohou existovat jen v trvalých travních porostech, které jsou tak nízké a případně i nesouvislé, aby v nich panáčkující sysel měl dobrý rozhled a mohl vizuálně komunikovat s ostatními jedinci. Případně včas zjistit blížící se predátory,“ popsal Reiter. Z výše popsaných důvodů dnes většina kolonií syslů obývá například travnatá letiště nebo golfová hřiště. Tam ale kvůli škodám, které způsobují, nejsou příliš vítáni.

„Na Hnanicku tento rok biologové napočítali zhruba tři desítky syslích nor. Větší kolonie dává zvířatům i větší šanci na přežití. Vhodné podmínky by díky pravidelné pastvě mohli migrující syslové nalézt například i v okolí Havraníků. Na Znojemsku mají trvalé kolonie zatím jen na bývalém letišti v Jamolicích nebo na letišti u Miroslavi,“ uvedl Reiter.

Letos už sysly ale zřejmě neuvidíte. Jako praví zimní spáči si vyhrabali zimní nory, vykrmili se během pozdního léta a teď si už užívají poklidného spánku.

Syslové se v létě vrátili do Národního parku Podyjí.

FOTO: Robert Stejskal