T.Kostková: Teenageři nám tleskali vestoje

Jako Terezku, Terezu, Terku, Terinku a Terinu představil moderátor Robert Tamchyna ve znojemském vysokoškolském klubu Harvat na úvod diskusního pořadu Terezu Kostkovou. Tato známá a oblíbená herečka vytvořila desítky divadelních, filmových a televizních rolí. Kromě hraní také moderuje například oblíbenou televizní taneční soutěž Star Dance a dobře se cítí i ve světě módy kde občas předvádí modely našich návrhářů. S manželem divadelním režisérem Petrem Kracíkem vychovává syna Antonína. Je dcerou známé herecké dvojice Carmen Mayerové a Petra Kostky. O tom, jak všechny umělecké a životní role stíhá, je rozhovor, který Tereza Kostková poskytla našemu týdeníku.

Kde se cítíte nejlépe, před kamerami nebo ve světle divadelních reflektorů?

Divadlo pokládám za základ a považuji se především za divadelní herečku. Miluji divadlo, které mě naplňuje a bylo mým snem od dětství, kam mě naši občas brávali a já tam byla šťastná i v hledišti. Na divadlo dnes není tolik zaměřena pozornost veřejnosti, lidé mě proto mohou vidět tu jako moderátorku nebo televizní herečku. V divadle ale hraji bez přestávky celý život a do toho počítám i hostování v oblastních divadlech v Chebu a v Liberci. Bezesporu, nejvíce mých rolí je divadelních, televize má ale více diváků než divadlo. A nejsou to jen hlavní role, ale i ty malé či střední, které jsou pro cestu herce stejně důležité jako ty velké.

Když jsme u rolí, která z nich je vám nejmilejší?

Všechny. Když budu jmenovat nějakou současnou, nemohu pominout roli, kterou jsem začínala jako například Markéta z Goethova Fausta. Jako mladá jsem hrála Emilku v Našem městečku, což byla tehdy na můj věk fantastická, ale náročná role. Nemohu nevzpomenout Lottu z Utrpení mladého Werthera, Gazdinu Robu nebo Svatou Janu Johanku z Arku.

V současné době je to Frankie a Johnny, představení, které hraji s Alešem Hámou v pražském Divadle v Rytířské, které je nesmírně emotivní a současné zábavné a osciluje mezi hloubkou a humorem.

Hrála jste někdy v Městském divadle ve Znojmě?

Do vašeho divadla občas jako herečka zavítám. Na představení ve Znojmě mám nádhernou vzpomínku. Hráli jsme Gazdinu robu Gabriely Preisové pro školy a mladí diváci nám po představení tleskali vestoje. Je to nádherné zjištění, že třináctiletí teenageři na vás neflusají verzatilkami, ale že za vámi vyběhnou až na náměstí a předají vám kytku. To je fantastické a já si toho nesmírně vážím. Nejde ani tak o mě, ale o to, že přijali představení, které patří k české divadelní klasice. Ve Znojmě jsem také jako patnáctiletá točila scény z třídílného televizního seriálu W. A. Mozart s Jurajem Herzem kde jsem hrála nemluvenou roli, jednu ze sester Mozartovy manželky Constanze.

Co vás přesvědčí pro účinkování v seriálu?

Téma, zajímavost role, kolegové, režisér. Také jsem ráda, když jsou finance na exteriéry. Scény natočené v reálném prostředí získávají z pohledu kamery a tedy diváka opticky větší hloubku, barevnost a tím i kvalitu. Ale i když se sejde skvělá parta a natáčení je zážitek, může se stát, že u obrazovky se pak i my tvůrci hodně divíme. Natočené seriály podléhají postprodukci a vy musíte jen důvěřovat, co s tím udělají. Z dobrých projektů z poslední doby, kdy výsledek odpovídal tomu, co jsme chtěli natočit a točili, jsou například Soukromé pasti nebo seriál Obchoďák.

Do povědomí televizních diváků jste se zapsala i jako moderátorka Star Dance. Jak jste se k této taneční soutěži dostala?

Byla jsem jednou z těch dam, se kterými chtěl Marek Eben spolupracovat. Dramaturgie České televize mě pak pozvala na uzavřený konkurz, kde nás vyzkoušeli na kameru. Zkoušky řekly ano, a tak jsem byla vybrána. Jinak o společné energetické vlně s Markem Ebenem nemusím ani mluvit. Jsem šťastná a poctěná že s ním mohu tuto soutěž uvádět.

Také jste s Markem Ebenem tancovala, tančíte ráda?

Bylo to dvakrát, když nám autoři Star Dance vymysleli taneční vystoupení. Od dětství miluji tanec a moderování vše ještě znásobilo.

Jste i modelka. Jaké šaty předvádíte a chodíte ráda módně oblékaná?

To je hezká otázka, protože není tak častá. Modelka je přehnaný název. Poprvé jsem byla oslovena módní návrhářkou Jiřinou Tauchmanovou, která měla pocit, že se mohu spojit s jejím oblečením a tak jsem pro ni nafotila jednu kolekci. Stejně tak jsem nafotila jednu kolekci pro návrhářku Táňu Kovaříkovou. Déle spolupracuji s českou značkou Infinit. Samozřejmě, že nosím její oblečení, které dostanu jako honorář za nafocení modelů. Jeden den tam blbnu jako modelka (ve čtyřiceti) a za to dostanu sako, kalhoty či tričko. Je to radost, legrace a příjemná práce už proto, že podporuji české návrháře. Nemám s nikým exkluzivitu. Nosím si, co chci, ale tuto službu ráda udělám. Současně tím připomínám, že existují dobré české značky.

Jste maminkou osmiletého syna Antonína. Je náročné skloubit mateřskou roli s profesí?

Moje práce je velmi lichotivá k mateřství, i když je trošku nestandardní a ne stereotypní. Oproti jiným profesím mám relativně volnou pracovní dobu, někdy mám volna méně, jindy více. V některých chvílích je výchova náročná na energii, ale myslím si, že mé dítě mi ji zase vrací. Že jako rodina vše zvládáme, za to děkuji především své mamince.

Nebylo vám někdy vyčteno, že jste dcera známých herců?

Naopak, rodiče nechtěli, abych šla na konzervatoř, a dali mi tak do osmnácti let šanci v naději, že mě osloví jiná profese. Vystudovala jsem střední pedagogickou školu, ale láska k divadlu zvítězila. Když jsem jako začínající herečka vydělávala osm či devět tisíc čistého a nájem bytu v centru Prahy stál jedenáct tisíc, tak mi táta půjčoval peníze. Já mu je nechtěla dlužit, tak jsem šla pracovat jako servírka do známé pražské restaurace u Bubeníčků v Myslíkově ulici, abych mu je mohla splácet. On si ocenil, že se pokouším nějaké peníze dát do kupy. Takže tam chodil na oběd a nechal mi třeba dvě stě korun spropitné, protože věděl, že je dostane zpátky. Bylo to od něj moc milé. Moje maminka je anděl, ale dost často ji obsazovali do necharakterních rolí. Dodnes spolu v poetické kavárně Viola v Praze na Národní třídě hrajeme představení o americké spisovatelce Betty MacDonald.

Máte čas na odpočinek?

Samozřejmě že mám. Relaxuji sportem, také ráda čtu. Vařením nebo žehlením si odpočinu od hraní a naopak. Život mě neunavuje. Dovolenou trávím pokaždé jinak a jinde. Letos to bude moje milá Francie, jinak navštěvuji s rodinou různá místa v Čechách.

Jsme na jižní Moravě, kde se pěstuje a vyrábí spousta druhů vín. Jakou značku byste si vybrala?

Nemám mezi víny žádného favorita. Záleží na úrodě, na slunci i na tom jaký je vinař.