Tankovou bitvu u Hrabětic připomíná památník

Čvc 18th, 2014 | By | Category: Regionální zprávy, Z historie, Zpravodajství

hrabeticePamátník vojákům, kteří padli na sklonku druhé světové války v tankové bitvě u Hrabětic, odhalili minulou středu členové Klubu vojenské historie Starovičky. Pietního aktu se kromě zástupce obce, kraje zúčastnil i generální konzul Ruské federace v Brně A. J. Šaraškin a přátelé ze spolupracujících klubů vojenské historie.
Co se na česko – rakouské hranici tenkrát stalo? Mezi rakouskou samotou Mitterhof a Travním Dvorem u Hrabětic proběhl 21. dubna 1945 nerovný boj. Z dnešního pohledu se zdá bitva v předvečer konce války zcela zbytečná. Němci se ale bránili do posledních chvil. „Tanky 21. gardové tankové brigády, 5. gardového tankového sboru 6. gardové tankové armády 2. Ukrajinského frontu zde chtěly překročit řeku Dyji a pokračovat v osvobozování jihu Moravy. Most, po kterém chtěly řeku Dyji překročit však Němci, kteří byli paradoxně opevnění v našich bunkrech, vyhodili do povětří. Brigáda proto zaujala kruhovou obranu a bránila se německým jednotkám, které se do tohoto prostoru přeskupily. Německé jednotky byly v lepších pozicích a 21. gardovou tankovou brigádu měly jako na dlani a do sedmi večer ji téměř celou zlikvidovali,“ vysvětlil Radek Harašta, člen Klubu vojenské historie Starovičky.
Na místě boje zůstal až do roku 1990 téměř úplný vrak tanku T34/85, který dostal zásah, když při překročení příkopu odhalil málo chráněný spodek bojového stroje. „Po otevření hranic s Rakouskem se stal terčem nájezdů „milovníků“ historie a sběratelů trofejí a díky nim téměř celý tank zmizel pod hořákem autogenu a následně v kovošrotu,“ přiblížil Harašta. Doplnil, že klub torzo tanku získal bezúplatným převodem od státu a brzy je zakonzervované i vystaví v prostorách klubu.

Tags:

Comments are closed.