Tisíce exekucí drtí obyvatele

Nezaplacené půjčky a nevrácené přeplatky ze sociálních dávek úřadu práce, to jsou letos nejčastější důvody k exekucím nařízených Okresním soudem ve Znojmě. Ten jich jen za jedenáct měsíců letošního roku vydal celkem 7 472. Naopak ubyly exekuce za nezaplacené zdravotní pojištění, dlužné nájemné v městských bytech a poplatky za odvoz domovního odpadu z popelnic.

Statistiky se díky lepší informovanosti veřejnosti o nástrahách při půjčování peněz od různých soukromých společností či nákupech na splátky za posledních pět let snížily, přesto jde o stále vysoká čísla. Znojemský soud vydal v roce 2011 celkem 11 345 pověření k exekuci, v roce 2012 jich bylo 9 685, o rok později 9 284 a vloni 8 856.

Přesto je s podivem, že lidé se o problematiku dluhů, splátek a exekucí nezajímají. Ukázala to i přednáška na toto téma z minulého týdne ve znojemské knihovně, kterou pořádalo znojemské Centrum sociálních služeb nejen pro své klienty, ale především pro veřejnost. Přišla sem jen hrstka lidí, z toho polovinu tvořili sociální pracovníci z azylového domu a z Domova pro matky v tísni na Hradišti, kteří se denně setkávají s lidmi, kteří kvůli dluhům přišli o bydlení. Znojemský odborník Arnošt Malík zde přiblížil práva člověka v exekuci, i to, co vše jí předchází. Současně informoval o povinnostech exekutora, který se musí řádně prokázat a nyní nově pořizovat z exekuce videozáznam. Také přiblížil možnost oddlužení i rizika s tím spojená. Zdůraznil, že věřitel nemá právo sáhnout dlužníkovi na majetek, to může jen exekutor pověřený soudem.