U Tvořihráze je nová kaplička

U Tvořihráze je nová kaplička 1

Patronovi myslivců svatému Hubertovi je zasvěcena kaplička s modlidbou k tomuto světci a jeho podobou na barevné vitráži. Stojí nad Tvořihrází a je odtud nádherný výhled na celou obec.

Autorem návrhu je znojemský architekt Martin Navrkal a na svém pozemku ji postavil Bohuslav Dolníček z Tvořihráze, přesto je volně přístupná. „Rád bych, aby se kaplička stala cílem vycházek místních lidí a blízkého okolí. Vedle ní jsou vysázeny dvě lípy, které až dorostou, nabídnou stín pro příjemné posezení,“ uvedl Dolníček.

Na nápad postavit kapličku přišel již dávno, rozhodl se však, když v tomto místě začal budovat ohradu pro koně. „Nejprve jsem navozil několik desítek nákladních aut hlíny a místo vyvýšil zhruba o jeden metr, vybudoval zde terasu a na ní postavil kapličku. Do okolního terénu jsem umístil velké kameny jako ozdobu,“ přiblížil majitel kapličky, kterou nedávno posvětil farář ze Žerotic František Alexa.

Motlitba svatého Huberta vyrytá do měděné desky zde není náhodou. Bohuslav Dolníček je více než dvacet let zapáleným myslivcem a navázal tak na tradici mysliveckých památek, které dříve bývaly v naší krajině v poměrně v hojném počtu. Před tím, než půjde na lov, se tady s kamarády myslivci zastaví a slova motlitby si všichni vezmou k srdci. „Kaplička mi vždy připomene i mé známé a přátele, kteří už nejsou mezi námi,“ vyjádřil Dolníček. Také by si přál, aby pomohla uzdravit se autorce vitráže Danuši Tkáčové, která se vážně zranila při autonehodě.