V Miroslavi chystají referendum o zákazu hazardu

Petici se souhlasnými podpisy pro zákaz hracích automatů v Miroslavi předala iniciativa „Miroslav bez hazardu“ vedení radnice. S jejím obsahem byli seznámeni radní i zastupitelé. Rada města doporučila vyhlášení místního referenda, v němž by se občané sami rozhodli, zda herny v Miroslavi chtějí nebo ne. „Konkrétní podoba otázky a termín konání referenda by měly padnout na zasedání zastupitelstva města, které se koná v září. Referendum se musí uskutečnit do devadesáti dnů od jeho vyhlášení a proběhne některou sobotu v říjnu nebo v listopadu,“ informoval miroslavský starosta Roman Volf.

O zákazu hracích automatů hlasovali vloni v říjnu obyvatelé Znojma. Zúčastnil se ho jen malý počet voličů, takže nebylo úspěšné. „Referendum o zákazu hazardu sice není ani platné, ani závazné, nicméně ti, kteří k němu dorazili, dali najevo, že si regulaci rozhodně přejí. Už o začátku roku jsme u nás ve Znojmě začali hazard regulovat vyhláškou, což se ukázalo jako výborné a smysluplné opatření, a důslednou regulaci chystá i Poslanecká sněmovna. Regulace na úrovni státu je nejlepší možné řešení pro nás pro obce, neboť jen plošná regulace může být úspěšná a nepřináší s sebou hrozby jako vznik nelegálních heren nebo pouhé vytěsnění celého problému za hranice města. Jako poslanec a starosta proto budu tato opatření jednoznačně podporovat,“ komentoval tehdy starosta Znojma Vlastimil Gabrhel.

Hrušovanští nechali rozhodnutí o zákazu hazardu na zastupitelích. Ti schválili letos platnou vyhlášku zakazující provozování loterií a dalších sázkových her na celém území Hrušovan nad Jevišovkou. „Její princip spočívá v tom, že město již nepovoluje nové hrací automaty, ani neobnovuje provoz hracích přístrojů, kterým doběhlo povolení,“ přiblížil hrušovanský místostarosta Josef Smolík. K radikálnímu a rychlému řešení tohoto problému zcela jistě přispěla smrt jednoho návštěvníka herny, který byl vloni na jaře před tímto podnikem ve rvačce napaden a na následky zranění hlavy zemřel.

Hazard chce regulovat stát, a to prostřednictvím novely zákona o loteriích, které připravilo ministerstvo financí a nyní probíhá schvalovací řízení. Jeden z poslanců navrhuje další novelu zákona o loteriích, která si klade za cíl vypořádat se s nelegálním hazardem, včetně kvízomatů, pomoci léčit závislost na hracích automatech a uvést do souladu české zákony s evropskými. Parlament má o ní jednat v září, platit by měla od začátku příštího roku.

Poněkud jinak vidí iniciativy omezující hazard příhraniční obce, kde herny navštěvují převážně cizinci z Rakouska. V našem regionu jsou to Chvalovice a Hevlín. „Poplatky z hracích automatů tvoří významnou položku našeho rozpočtu. Například vloni představovaly třináct a půl milionu,“ sdělil hevlínský starosta Antonín Pichanič. V Chvalovicích tato částka v rozpočtu vyšplhá až na několik desítek milionů korun. Představitelé příhraničních obcí z Čecha Moravy na tuto skutečnost letos dopisem upozornili ministerstvo financí.