V Rešicích uctili památku padlých parašutistů

Rešice pomník Adolfa Opálky a dalších obětí

Stovky lidí se v sobotu sešly v Rešicích, aby uctily památku dvou místních rodáků parašutistů Františka Pospíšila a Adolfa Opálky. Oba zahynuli během druhé světové války při nebezpečných misích do Protektorátu.

Tehdy npor. Adolf Opálka dokonce velel všem parašutistům v protektorátní Praze v době spáchání atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Své muže shromáždil v kostele Karla Boromejského (dnes Cyrila a Metoděje) v pražské Resslově ulici. Poté, co byl jejich úkryt prozrazen, odolávalo sedm vojáků pouze s malorážnými pistolemi proti obrovské přesile příslušníků gestapa a vojáků SS řadu hodin a bránili se skutečně do posledního náboje. Opálka spolu s dalšími dvěma druhy padl při obraně kostela na kůru, zbylá čtveřice bránila kryptu a když zbyl každému poslední náboj, spáchali kolektivně sebevraždu. Tento příběh je jedním z nejsilnějších, které se vůbec v průběhu druhé světové války odehrály.

František Pospíšil, který se ukrýval na venkově, ještě několik měsíců unikal pronásledování gestapa, ale nakonec upadl do jeho volavčí sítě a byl popraven v koncentračním táboře Terezín v roce 1944.

Památku obou si s mnoha dalšími přítomnými připomněl i předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček, který citoval jednu z jeho posledních známých myšlenek: „Ještě si tak jednou skočit nad Rešicemi, pak se oženit a vést klidný život.“ Toto přání se Adolfu Opálkovi nesplnilo, ale jeho oběť pomohla k tomu, aby ten klidný život mohly u nás vést miliony jeho šťastnějších spoluobčanů.

rešice 1 rešice 3 rešice 4 rešice 5 rešice 6 rešice 8 rešice 9 rešice 10

rešice jan hamáček věnecv rešicích 111 v rešicích 112

Fotoreportáž také v papírovém vydání Znojemského týdne