V srpnu 68 šlo o život i čest. Ve Znojmě je 21. 8. vzpomínková akce

 

Proti okupaci armád čtyř zemí Varšavské smlouvy – Sovětského svazu, Polska, Maďarska, Bulharska a Německé demokratické republiky 21. srpna 1968, se v naší zemi zvedla obrovská vlna odporu. Protestovalo se v ulicích a proti tankům se někteří bránili vlastními těly. Padly i oběti, řada demonstrantů byla zastřelena nebo přejeta. Lidé na Znojemsku přetáčeli dopravní značky a směrovky, tak aby vojáci ztratili orientaci, psali nápisy na zdi, které okupanty vyzývaly k odchodu domů. V Dobšicích dokonce rozmontovali hydrant, z něhož vojáci brali vodu. Tu jim ve Znojmě odmítly poskytnout i městské vodárny. Obyvatelé našeho regionu zasílali do Prahy rezoluce protestující proti okupaci. ….

Vedení Znojma společně s občany uctí památku všech, kteří se postavili proti okupantům v Horním parku u Městských lázní v úterý 21. srpna v 9 hodin.

 

Více se dočtete, kde najdete i dobové foto a informace o tom, co se tehdy dělo na Znojemsku, v 34. čísle tištěné podoby Znojemského týdne a v jeho internetové podobě na https://www.alza.cz/media/znojemsky-tyden-d2172728.htm.

Forografie jsou z archivu miloslavy Klimtové.