V Tvořihrázi přetahovaly traktor i ženy

Na 2 300 návštěvníků se nedávno sjelo do Tvořihráze, aby si prohlédli nejmodernější a historickou zemědělskou techniku na louce pod kapličkou, kde se konala již šestá Traktoriáda. Ti nejzdatnější a nejodvážnější se pustili do soutěžních klání. Dospělí přetahovali traktory, děti čtyřkolku. Všech 57 závodníků závodilo na sedmdesát metrů dlouhé slalomové dráze, na jejímž konci museli správně zaparkovat do garáže ze slámy a namontovat dvě matice na šrouby. „Čtyřiceti divákům se podařilo přetáhnout traktor Super 50, který dokonce postavili na zadní kola, ale mnohem větší Zetor Forterra neutáhla ani šedesátka mužů. Menší traktor přetahovaly i ženy,“ popsal za pořadatele starosta Tvořihrázi Bohuslav Dolníček.

Do Traktoriády se pustilo téměř šedesát členů Spolku pro Tvořihráz, kteří připravili závodní dráhu pro šest kategorií. První byla pro závodníky s jednoosými frézami a sekačkami na trávu, druhá pro kutily, kteří si vyrobili doma dělané traktory, takzvané domaděly, třetí pro majitele traktorů 20-30 HP, čtvrtá 40-77 HP, pátá pro 80 a více HP a šestou kategorii tvořily ženy. Samostatně byly hodnoceny děti.

Kdo chtěl, mohl si koupit slosovatelné kupony, jejichž hlavní výhrou byl zahradní traktor HECHT. „Kupony losoval zpěvák Jožka Šmukař, který měl na Traktoriádě vystoupení. Traktor jako hlavní sponzor věnovala firma HECHT, která také poskytla šest cen pro vítěze v jednotlivých kategoriích jako například sekačky, motorové pily nebo aku vrtačky,“ sdělil Dolníček, který poděkoval nejen všem sponzorům, ale i členům Spolku pro Tvořihráz, kteří v úmorném vedru celou akci vzorně připravili včetně parkování a občerstvení. Traktoriádu, na kterou se sjeli i závodníci ze Slovenska a z Rakouska, podpořila i obec.

Článek a foto najdete také v 26. čísle tištěné podoby Znojemského týdne, který je k dostání na novinových stáncích a v jeho internetové podobě na www.alza.cz v sekci média a zábava, časopisy, noviny regionální.