Válečná kurýrka oslavila 94. narozeniny

http://www.znoj-tyden.cz/wp-admin/media-upload.php?post_id=4481&type=image&TB_iframe=1
Jako sedmnáctiletá dívka nosila za druhé světové války zprávy partyzánům do lesů v okolí vesnice Hercegovac v Chorvatsku. Pomáhala jim společně se svými bratry, kdy dva sourozence i jejího otce za tuto činnost zavřeli. Když hrozilo zatčení i její matce, utekla k partyzánům. „Bylo to těžké, měla jsem hlad, strach, byla mi zima, to se nedá ani popsat, nerada na to vzpomínám,“ vyprávěla čtyřiadevadesátiletá Jiřina Ontlová, která tehdy dělala vše, co bylo třeba, ošetřovala raněné, pomáhala v kuchyni, hlídala na stráži a účastnila se i přímých bojů. Po válce se vrátila do Hercegovace. Během poválečného osidlování československého pohraničí přišla do Jiřic u Miroslavi, kde poznala řezníka Josefa Ontla a po půlroční známosti si ho vzala za muže. Společně vychovali tři děti.
V Domově seniorů kde dnes žije, ji při příležitosti narozenin, které oslavila čtyřiadvacátého dubna, navštívili zástupci odbojářů. Medaili 1. stupně Českého svazu bojovníků za svobodu, kterou jí udělil Ústřední výbor Českého svazu bojovníků za svobodu v Praze, převzala z rukou podplukovníka v záloze Františka Skřivánka. Kromě něj jí k narozeninám blahopřály také Vratislava Skřivánková, členka ústředního výboru Českého svazu bojovníků za svobodu a předsedkyně okresního výboru tohoto svazu ve Znojmě a Jiřina Brožová tajemnice okresního výboru (všichni na snímku).
Jak seniorka vzpomínala na dobu svého mládí, vyrůstala v Hercegovaci v jedné místnosti a kuchyni spolu s osmi sourozenci. Ve čtrnácti letech začala pracovat v cihelně a hodně se přitom nadřela. Maminka sloužila u sedláka a tatínek byl zedník. „Maminka vařila jen polévky, maso jsme měli pouze jednou týdně a to v neděli, měli jsme buď husu, nebo králíka. Maminka maso nejedla, abychom je měli my děti a tatínek,“ uvedla oslavenkyně.

FOTO: DS Plaveč