Vánoce: Požár domu i otrava oxidem uhelnatým

Prudce jedovatý oxid uhelnatý se v Jamolicích o Štědrém dnu kolem čtvrté ráno rozšířil z kotle na tuhá paliva do ostatních částí domu. Plynu se nadýchali čtyři obyvatelé. „Po ošetření jsme převezli na internu nemocnice v Ivančicích dva mladé muže. Mladá žena byla převezena na interní oddělení znojemské nemocnice a dívka předškolního věku byla přijata na dětské oddělení téže nemocnice,“ informovala mluvčí jihomoravských záchranářů Hedvika Kropáčková. Záchranáři přivolali hasiče, kteří detekčním přístrojem naměřili zvýšené hodnoty oxidu uhelnatého kolem kotle. „Hasiči dům otevřeli všechny dveře a okna a dům odvětrali, v 16.45 jej předali jednomu z majitelů,“ informoval mluvčí jihomoravských hasičů Jan Dvořák.

Hasiči o prvním svátku vánočním likvidovali požár rodinného domu ve Znojmě na Mašovické ulici. Uvnitř hořelo vybavení interiéru. „Jednotky uhasily nábytek a sedačku, další nábytek vynesli ven a prolili vodou, aby nezačal hořet. Dům odvětrali, protože byl celý zakouřený,“ přiblížil zásah mluvčí jihomoravských hasičů Jan Dvořák. Zdravotníci záchranné služby na místě ošetřili jednu lehce zraněnou osobu, která se nadýchala kouře. Převoz do nemocnice nebyl nutný. Předběžná škoda na zařízení domu je asi šedesát tisíc korun. Hasiči již vyloučili, že by požár vznikl od vánočního stromku, či vánoční výzdoby. „Vyšetřovatelé pracují s několika verzemi možného vzniku požáru, včetně úmyslného zapálení, ale zatím žádnou neurčili,“ nastínil mluvčí hasičů.

O prvním svátku vánočním ve Znojmě řádil nejen červený kohout, ale i vandalové. V tento den zahlédla obsluha kamer městské policie na Mariánském náměstí skupinku čtyř mladíků, z nichž jeden kopal do odpadkového koše. Vzápětí dva močili na fasádu domu. Hlídka vandaly zastihla na Čermákově ulici. Do té doby ještě stihli rozkopnout další odpadkový koš, kopat do popelnic a rozbít dvě reklamy na sloupech veřejného osvětlení. Čtveřici ve věku 19, 20, a 21 let čeká jednání u přestupkové komise. Důkazem jejich činů bude kamerový záznam.

O druhém svátku vánočním večer byli strážníci přivoláni do Azylového domu na Přímětické ulici kde se opilý klient dožadoval vstupu. Muž si stěžoval na bolest nohou a nebyl schopen chůze, proto mu hlídka zavolala záchranku. Stejný případ ten den řešili na ulici Dr. Milady Horákové, kde ležel muž. Hlídka opět přivolala zdravotnickou záchrannou službu, neboť si opět stěžoval na bolest nohou. Na této ulici do třetice, tentokráte na žádost zdravotnické záchranné služby, strážníci prověřovali pravdivost telefonátu muže, který se dožadoval příjezdu záchranky. Sanitka se k němu nakonec vydala, protože si také stěžoval na bolest nohou.

Článek najdete také v tištěné podobě 1. čísla Znojemského týdne, který je k dostání na novinových stáncích a v jeho internetové podobě na www.alza.cz, v sekci média a zábava, noviny, noviny regionální.