Vánoční běh napíše už 34. ročník

vánoční běhVrcholem běžeckého roku je ve Znojmě už třiatřicet let Vánoční běh Eelektrokovu Znojmo. Tradičně i letos se uskuteční na Boží hod 25. prosince. Organizátoři ve všech dosavadních ročnících zůstávali věrni původní trati a stejně tak tomu bude i v letošním 34. ročníku. Poběží se opět z parku od tribuny stadionu směrem na Přímětice, následně na Kuchařovice a zpět do Znojma do parku. Několik set metrů před cílem čeká na závodníky obávané stoupání na Kuchařovické ulici, které často rozhoduje o konečném pořadí.

V loňském ročníku padl letitý rekord Richarda Sukače, který jej časem 35:10 vytvořil už v roce 1987. Lukáš Olejníček na loňském Vánočním běhu dokázal tento výkon pokořit o celých padesát vteřin a nasadil tak laťku hodně vysoko. Od loňska má také nový nejlepší výkon kategorie mužů nad padesát let, který časem 37:08 stanovil Pavel Kratochvíl. Jen o sedmnáct sekund zaostala v roce 2013 za ženským rekordem mladá Rakušanka Sophie Grabner. V platnosti tak zůstává čas Petry Novákové 42:20 vytvořený v roce 1997. Jak vidět loňský rok byl na skvělé časy velmi vydařený. O to zajímavější bude sledovat, jak se povede běžců v roce letošním. Na pokoření stále čeká nejvousatější rekord v kategorii mužů nad čtyřicet let. V roce 1986 zvládl Karel Chmelíř trať vánočního běhu za 37:52 a od té doby ho nikdo ze čtyřicátníků nepřekonal.

Prezence závodníků bude ve čtvrtek 25. prosince od 9 do 9.45 hod. na stadionu TJ Znojmo. Startovné činí 50 Kč a část z něj půjde nadaci Adry. Podobně jako v posledních ročnících i tentokrát se pro příchozí, zejména děti, uskuteční závod o Vánoční hvězdu na 700 m dlouhém okruhu v parku. Chybět nebude jako v ostatních letech tradiční občerstvení v podobě čaje, svařeného červeného vína a sladkých dobrot.