Ve čtvrtek začíná 14. ročník Hudebního festivalu Znojmo. Přinášíme rozhovor s jeho dramaturgyní Barborou Buliščakovou

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 Jako „holka pro všechno“ začínala na Hudebním festivalu Znojmo Barbora Buliščaková před osmi lety. Dnes je produkční tohoto znojemského svátku hudby, a má v náplni práce dramaturgii, program, nácvik opery či oratoria, vybírá a zařizuje prostory pro koncerty a vystoupení umělců a stará se i o zázemí hudebníků. Vše zvládá čtyřiadvacetiletá rusovláska s neuvěřitelnou lehkostí a samozřejmostí. Je to asi tím, že miluje umění a vážnou hudbu a tato láska se jí promítá i do budoucí profese. Na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně totiž studuje magisterský obor management v kultuře. Barbora má letos za sebou přípravu letošního 14. ročníku festivalu, který začíná tento týden ve čtvrtek 12. července. Návštěvníky čeká během dnů úctyhodný maraton 30 koncertů, mladou sympatickou ženu jsme proto pozvali k rozhovoru. 

 

Kdybyste si měla vy osobně vybrat z letošního programu jako posluchačka festivalu, jaký koncert, operu či vystoupení byste navštívila?

Bylo by to scénické oratorium Svár duše s tělem. Už jen proto, že jde o originální dílo ve znojemském nastudování, které návštěvník nikde jinde neuvidí, protože vzniká přímo pro festival. Kromě toho se nesmírně těším na vtipně laděný (Ne)vážný koncert, což je jeden z mála vokálně instrumentálních programů letošního ročníku. Stejně tak na koncertní piknik v Národním parku Podyjí, který podle mě svým obsahem dokonale vystihuje atmosféru neotřelého letního hudebního festivalu.

Festival zahajuje oratorium Svár duše s tělem. Už jeho název upoutá…Oratorium italského skladatele Emilia de‘ Cavalieriho v originále Rappresentatione di Anima et di Corpo – Svár duše s tělem, je považováno za vůbec první oratorium, které dalo základ i barokní opeře. I přesto, že je staré více než 400 let, je stále aktuální. Duše (Markéta Cukrová) a Tělo (Tadeáš Hoza) se spolu přou o to, kdo z nich je zodpovědný za lidské hříchy. Svými hádkami zapojují do hry další alegorické postavy a snaží se dospět ke spravedlivému soudu. Znojemská režijní koncepce Ladislavy Košíkové a hudební nastudování ve stylové interpretaci dirigenta Romana Válka přidaly oratoriu na komičnosti, vášnivosti, dojemnosti, ale i rozporuplnosti a dráždivosti.

Nahradil letos Svár duše s tělem tradiční festivalovou operu?Nedá se to tak říct. Již v minulosti jsme několikrát uvedli jinou hudební formu ve scénické podobě, například Lullyho Krále Slunce nebo Purcellovu semi-operu Král Artuš nebo jsme v kostele svatého Michala ztvárnili Telemannovo oratorium Daniel v jámě lvové či loňský projekt z díla H. Schütze Příběh o Kristu. Jde vždy o větší či menší produkci, žádná z nich však nepostrádá vysokou uměleckou hodnotu a profesionální provedení.

Odvěké téma boje duše a těla inspirovalo i houslistu Pavla Šporcla nebo jste se na výběru skladeb na jeho dva festivalové koncerty s ním dohodla?

Virtuóz a patron našeho festivalu Pavel Šporcl má ve výběru skladeb volnou ruku. Houslista si skladby Paganiniho, Tartiniho nebo Schnittkeho letos opět zvolil sám, ale přesto vždy dbáme na to, aby program jeho koncertů odpovídal festivalové dramaturgii a byl originální, což si myslím, že se letos obzvlášť vydařilo. Pro umělce bude sice velmi náročný, ale pro posluchače o to efektnější.

Na co jste jako dramaturgyně festivalu nejvíce pyšná?

I dnes stále žasnu nad tím, že se nám letos podařilo do Znojma přilákat světový soubor Il Giardino Armonico s Annou Prohaskou. Myslím, že se jedná o jednu z největších hvězd, jaká kdy navštívila Znojmo, a jsem si jistá, že každý, kdo jejich koncert navštíví, to pocítí, i když není zrovna hudebním odborníkem.

 Na tvorbě programu festivalu se podílíte společně s prezidentem festivalu Jiřím Ludvíkem a jeho uměleckým ředitelem Romanem Válkem. Jaká je to spolupráce? Zvítězí nakonec ten, kdo o své pravdě přesvědčí ostatní nebo jde o společnou domluvu?

………….

Další otázky a odpovědi rozhovoru najdete ve 28. čísle tištěné podoby Znojemského týdne, který je k dostání na novinových stáncích.

FOTO nahoře – Barbora Buliščaková s patronem festivalu Pavlem Šporclem.

FOTO dole – Dramaturgyně (vpravo) při nácviku oratoria Svár duše s tělem.