Venku přenocovala desítka lidí

Jako plaché laně stáli či posedávali na lavičkách kolem kostela svatého Mikuláše do ošoupaných bund zachumlaní bezdomovci. Ti starší přišli jen na čaj či polévku, která se tu rozdávala, ti mladší se odvážili do kaple svatého Václava, kde probíhal kulturní a společenský večer na téma bezdomovectví. Návštěvníci také mohli strávit noc pod širým nebem. „ Chtěli jsme upozornit na to, že ne všichni lidé bez domova jsou stejní. Ti popíjející, špinaví a žebrající, které vídáme v ulicích, jsou jen špičkou ledovce. Větší část lidí bez domova jsou v podstatě slušní lidé, s nimiž se zdravíte na ulici. Může to být váš kolega z práce nebo bývalý soused, ale stalo se něco, spustil se řetězec událostí a stal se z něj člověk bez domova,“ přiblížila za pořadatele Jana Zifčáková ze znojemského Azylového domu pro muže a ženy na Přímětické ulici, který je součástí Centra sociálních služeb města Znojma.

Během večera zazněly příběhy lidí z ulice. „Kdyby mi někdo před dvěma roky řekl, že se stanu bezdomovcem, tak se mu vysměju. Ale když jsem den po rozvodu našel za dveřmi tašku s věcmi, vše se stalo krutou realitou. Nocoval jsem v parku na lavičce se strachem, aby mi ji někdo neukradl. Teď jsem v azylovém domě ve Znojmě na Přímětické. Není to domov, ale mám tu svoji postel a mám se kam vrátit,“ svěřil se pan Jiří.

O domov připravují dluhy, drogy a alkohol

Součástí akce s názvem Noc venku ve Znojmě byla výstava výtvarných prací klientů azylového domu a studentů oboru sociální práce znojemské SOU a SOŠ Přímětická. Někteří lidé bez domova svůj příběh napsali. Hlavními důvody proč přišli o bydlení, jsou dluhy, alkohol, drogy, ale i nemoc, stáří, opuštění partnerem či manželem a následně pak neschopnost splácet své finanční závazky.

Během čtvrtečního večera zazněly písně v podání pěveckého sboru SOU a SOŠ Přímětická, jazz brněnské skupiny Zoologický jazz, proběhlo autorské čtení, promítání filmu Láska v hrobě i workshop výroby svíček znojemské Charity. Nechyběla ani vzpomínka na zemřelé lidi bez domova. Účastníci zapálili svíčky u krypty Mikulášského kostela. Místo nebylo vybráno náhodně, jeden z mužů uvnitř několik týdnů přespával, aby se uchránil před zimou a chladem než se dostal do azylového domu. O pomoci lidem bez domova hovořily také kurátorky ze sociálního odboru města Znojma.

Lidé přinesli 110 kilo potravin

Akci navštívilo na sto jedenáct lidí. Přinesli jako vstupné, sto deset kilogramů trvanlivých potravin, které pořadatelé rozdají potřebným. „Před kaplí nakonec přenocovalo jen deset lidí, z toho dva byli obyvatelé azylového domu. Spali jsme ve spacácích na zemi, pod sebou jsme měli papírové kartony. Každý z nocležníků dostal v pátek ráno na památku dřevěnou medaili nabarvenou na modro se žlutou mašlí a nápisem Noc venku. Tyto upomínkové předměty jako odměnu a poděkování pro ty co spali venku, vyrobili lidé bydlící v azylovém domě,“ informovala Zifčáková. Noc venku je celostátní akce, která proběhla v patnácti městech naší republiky a v Bratislavě na Slovensku.

foto

Večerní setkání ve svatováclavské kapli.

FOTO: (jm).

Venku přenocovala desítka lidí 1