Vinobraní: Desetitisíce lidí zaplnily Znojmo

Vinobraná mázhauzy 9Vinobraní 14Vinobraní 13Vinobraní 12Vinobraní 10Vinobraní skup.GnomusVinobraní 1Vin. svatba. 9Vin zpěvačkaVinobraní chudina 3Vinobraní klaun ČabíkVinobraní chudina 2Vinobraní BojanéVinobraní mázhauzy 6Vin. mázhauzy. 4Vin hradby 3Vin - hradby 2Vinobraní mázhauzy 2Vinobraní svatba 4vinobraní

Do středověku i současnosti vtahovalo letošní Znojemské historické vinobraní. Uličky a náměstí kolem Mikulášského kostela zaplnili kejklíři, plivači ohně, šašci, tanečnice, muzikanti, žebráci, kteří bavili diváky stejně jako před několika staletími. Zpěváci a hudebníci na Horním a Masarykově náměstí je zase vraceli zpátky do současnosti. Na deseti scénách se letos představily špičkové soubory jako Hradišťan, kapela Tublatanka, Chinaski, Kristovy léta či Blue Effect a sólisté – houslový virtuóz Pavel Šporcl, herec a hudebník Jan Budař, zpěvačka Lenny a další umělci. Lidé se mohli občerstvit v desítkách mázhauzů otevřených v měšťanských domech.

Počasí se vydařilo, i když v pátek bylo o něco chladněji. „Enormní zájem návštěvníků předčil naše očekávání. Je to potvrzení, že Znojemské historické vinobraní se ubírá správnou cestou, což je multižánrový program s důrazem na historickou podobu a nové zážitky,“ zhodnotil za pořadatele Jaroslav Chaloupecký ze Znojemské Besedy. Doplnil, že v pátek zaznamenali o 37 procent vyšší zájem o jednodenní vstupenky než vloni, v sobotu jich prodali dokonce o 40 procent více.

K letošním novinkám, které sklidily úspěch, patří sedm tisíc stříbrných mincí a stovka zlaťáků, které šašek a králova družina v historickém průvodu rozhazovali mezi přihlížející diváky. „Komu se podařilo získat zlatou minci, ten si ji může příští rok vyměnit za vstupenku na Znojemské historické vinobraní 2016,“ informoval Chaloupecký. K dalším novinkám patřil i Vinný trh, na Slepičím trhu, pravá svatba na Václavském náměstí, projekt Poznáváme víno všemi smysly na Masarykově náměstí či rozšířený program vinobraní na neděli, kdy byl vstup zdarma.