Vinobraní: Hrad se otevře návštěvníkům

vinobrani3_web

Po dlouhých letech se lidé o znojemském vinobraní mohou opět podívat na hradní nádvoří. Bude zde odpočinková zóna. To je asi ta nejpodstatnější změna v letošním ročníku Znojemského historického vinobraní. Dalších novinek je hodně, ale tato je bezesporu nejzajímavější.

Dříve měli na hradě setkání významní hosté z celé republiky. Ale shodli jsme se, že hlavní dominanta města si zaslouží otevřít veřejnosti. Nebude zde žádný program, ani žádné stánky, ale odpočinková zóna. Lidé by zde měli najít klid a turistům, kteří se sem dříve o vinobraní nedostali, hradní nádvoří nabídne další zajímavé výhledy. Hosty jsme přesunuli do Dominikánského kláštera na kratší setkání, jinak ať si užívají vinobraní v ulicích,“ vysvětlil místostarosta Znojma Jan Grois s tím, že v posledních letech bránily otevření hradu více než setkání prominentů opravy v areálu.

Vinobraní každoročně láká do Znojma desetitisíce turistů od nás i ze zahraničí, proto je jeho příprava velmi důkladná a dlouhá. „Není to záležitost dne nebo týdne, ale celého roku. Už teď plánujeme vinobraní na rok 2017 a některé aspekty už pro rok 2018,“ dodal Jan Grois.

Vinobraní už teď v ulicích Znojma připomíná výzdoba i historické brány, na kterých podle místostarosty budou opět hlídkovat zbrojnoši.

Oproti minulosti se také rozroste počet scén ve městě. Z deseti na dvanáct. „Chceme oživit i ulici Veselou, kde by měla vzniknout pátá historická scéna s kejklíři a šermíři. Chceme tím také rozdělit proud lidí, kteří přichází do města přes Divišovo náměstí i tímto směrem. Pro příští rok pak chceme tuto scénu dále rozvíjet. Na hradě pak bude v sálu předků připraven program Víno všemi smysly. Lidé by měly netradičním způsobem poznávat odrůdy typické pro Znojemsko. Budou tam i takové zajímavosti, jestli návštěvníci sluchem rozeznají perlivou vodu od šumivého vína nebo vodu ze tří různých pramenů,“ vysvětlil ředitel Znojemské besedy František Koudela.

Další novinkou je noční hudba v ulicích. Ta by na Obrokové, Přemyslovců, Zámečnické a Divišově náměstí měla vyprovázet návštěvníky odcházející večer z centra domů.

Podobně jako loni i letos se program protáhne i do neděle. Svým charakterem se ale bude podstatně lišit od přechozích dvou dnů. Zachováno zůstane historické tržiště a některé atrakce se z okrajových částí centra přesunou na Horní náměstí. Prezentovat se bude také Středisko volného času s ukázkami činnosti svých kroužků.

V prezentaci vinobraní i orientaci návštěvníků budou sloužit i v posledních letech módní facebook či QR kódy. Návštěvníky vinobraní tak může provázet jeho programem mobilní telefon či tablet.

Hlavní atrakce historický průvod bude mít 520 postav, králem bude podobně jako vloni Miroslav Hrabě a jeho partnerkou Šárka Charvátová (dříve Drozdová). V průvodu nebude chybět mnoho zvířat, vedle tradičních koňů také velbloudi, lovečtí psi či draví ptáci na předloktích sokolníků.

Vinobraní propukne v pátek od 15 hod. slavnostním zahájením na náměstí TGM a následným průvodem konšelů s otevíráním mázhauzů. V sobotu se začne v 10.00 hod. Centrum se uzavře v pátek úderem dvanácté a v sobotu v 9.00 hod.