Vl Gabrhel: Obchvat je pro mne absolutní prioritou

Znojemský starosta Vlastimil Gabrhel má za sebou zhruba tři roky v Poslanecké sněmovně a ze zástupců Znojma také největší reálnou šanci do ní zasednout i po nadcházejících volbách.

Jak vidíte uplynulé období, kdy jste byl ve sněmovně jediným zástupcem Znojma?

Samozřejmě nastoupil jsem už do rozjetého vlaku, když jsem ve sněmovně nahradil hejtmana Michala Haška. Ale díky mnoha kolegům ze sociální demokracie se mi tam povedlo zorientovat poměrně rychle a bylo důležité, že jsem měl s kým řešit znojemské problémy. Vždy je lepší, když víte přesně, za kým máte na tom kterém ministerstvu jít a na koho se obrátit.

Vím, že poslanecká sněmovna je především o přijímání zákonů, ale v čem její členové mohou pomoci svému regionu?

Tak samozřejmě především právě v přípravě těch zákonů, které se našeho regionu dotknou více než jiných. Abych uvedl nějaký příklad, tak třeba Vinařský zákon se asi Znojemska dotýká víc než třeba Šumperska a jestli tam nikoho až tak nemusí trápit třeba vydávání cizích vín za moravská, tak my to jako problém musíme vnímat. A takových věcí je víc. Kromě toho, že se pak snažíte samozřejmě obecně o to, aby zákony byly určeny pro lidi a ne proti nim. I když samozřejmě nejde vždy vyhovět každému a někdy jdou ty zájmy proti sobě. Pak může být také měřítkem, co prospěje více mému regionu.

Hodně se mluvilo o spojení funkcí starosta – poslanec. Jak to bylo v praxi?

Já myslím, že to byla pro Znojmo výhoda. Pokud chcete pro své město něco zařídit, nejezdíte tam v roli nějakého prosebníka s odpuštěním z lontu, ale máte už nějakou pozici a nějaký respekt. To se ukázalo třeba při rekonstrukci znojemského stadionu. Sehnat na ni peníze nebylo jednoduché, ale nakonec se to povedlo a navíc, z čehož mám velkou radost, díky ní mohou diváci vidět ve Znojmě mezinárodní zápasy. Před týdnem tady naše devatenáctka porazila Anglii, odehrál se zde rozhodující duel minulé kvalifikace jednadvacítky na mistrovství Evropy, po kterém se ve Znojmě slavil postup. Za týden se tady uskuteční kvalifikační zápas ženské reprezentace proti Islandu. Ale nejde jen o fotbal, stadion ke svým soutěžím využívají také atleti anebo třeba i hasiči nebo tým amerického fotbalu.

Zatím jste nezmínil to nejpodstatnější – obchvat…

Tak to je pro mě absolutní priorita. Zaangažoval jsem do toho i předsedu vlády a společně se nám povedlo konečně práce na obchvatu znovu rozjet. A myslím, že nyní už je postup stavebníků velmi dobře vidět. Musím poděkovat investorovi Ředitelství silnic a dálnic za to, že práce postupují podle plánu, stejně jako všem, kteří se na stavbě obchvatu podílejí. Bohužel stálé tady existuje skupinka asi čtyř lidí, která obchvatu nepřeje. Ale já věřím, že obchvat spojí tu zatím mlčící většinu, i proto jsem založil sdružení PRO obchvat, aby si oni mohli říci své. Všichni ti, které denně ty stovky a tisíce aut projíždějící Znojmem obtěžují a znepříjemňují jim život. Já bych jim chtěl poděkovat za trpělivost a slíbit, že ten obchvat do konce prostě dotáhneme. A jsem rád, že už jsou pro toto tvrzení viditelné výsledky.