Vladimír Kundrát převzal cenu za přínos Vranovsku

http://www.znoj-tyden.cz/wp-admin/media-upload.php?post_id=4371&type=image&TB_iframe=1

Každý, kdo v sedmdesátých či osmdesátých letech, ale i později trávil dovolenou na bítovské Horce a v jejím okolí takřka se slzou v oku vzpomíná na legendární bítovské večerky. Když zapadlo slunce a rekreační oblast ozařovalo jen světlo nespočetných táboráků, do uvadajícího ruchu večera u vody zazněly ze skály Hvězdička libé zvuky trubky ohlašující skladbou Silencio večerku. Toto večerní vytrubování měl na svědomí bítovský poštmistr a vynikající muzikant Vladimír Kundrát. Nejen za to dostal v pátek Cenu za přínos pro rozvoj Vranovska a Bítovska.
Jak vlastně legendární večerky vznikly? „Začalo to v roce 1972, kdy jsem se poznal s profesorem z konzervatoře Rudolfem Zavadilem, který tady na Bítově tehdy půjčoval lodičky. Potkali jsme se v hospodě a zjistili jsme, že oba hrajeme trumpety. Říkali jsme si strécu, tak to půjdeme vyzkoušet. Nejdřív jsme šli jen tak za humna si fouknout písničky, co jsme znali oba a pak jsme začali chodit pod tu Hvězdičku. Tak jsme tam spolu chodili až do roku 1988, kdy tady skončil a pak už to zůstalo jen na mně,“ vzpomíná Vladimír Kundrát, jehož jméno od předloňska skála nad Horkou nese.
Tradici bítovských večerek se snaží udržovat stále, i když dnes už musí mít návštěvníci Bítova štěstí, aby je mohli zaslechnout. Nejsou už totiž tak časté. „Dříve jsem se tam snažil chodit třeba třikrát týdně, ale přišly zdravotní problémy s nohami,“ takže vloni už jsem tam byl jen třikrát,“ říká Vladimír Kundrát.
Při večerkách zažil spoustu zážitků. „Lidé samozřejmě zjišťovali, kdo to tam hraje. Začali nám nechávat pod kameny vzkazy, co chtějí zahrát, přinášeli nám tam flašky. Bylo to často náročné. Specialisté na to byli hlavně Holanďani. Když jsem jim zatroubil Tulipány z Amsterdamu, to bylo něco pro ně,“ vzpomíná Vladimír Kundrát, který v pátek slavnostně odtroubil na Bítově zahájení letošní turistické sezóny. Další z řady mnoha, které svým pábitelským způsobem pomáhal návštěvníkům Bítova zpestřit.