Voda bude zase dražší

 

cyklista

Až o stokorunu víc bude stát v příštím roce domácnost na Znojemsku voda.
„Od nového roku se lidem zvýší cena za vodné a stočné o necelých 5 procent. Rozhodlo o tom na valné hromadě předsednictvo svazku obcí Vodovody a kanalizace Znojemsko. Cena za 1netr kubický vodného a stočného bude od 1.1. 2016 stát 76,- Kč bez DPH, což s daní činí 87,40 Kč. Je to asi o 3,50 Kč bez DPH za 1 metr kubický více než v předchozím roce. I přes toto navýšení ceny zůstává vodné a stočné na Znojemsku na nižší hranici než jiné regiony,“ potvrzuje Iva Šebková z Vodárenské akciové společnosti a.s. (VAS)
V rodinném rozpočtu se toto zdražení promítne přibližně stokorunou za rok. Průměrně totiž jeden člověk spotřebuje 30 metrů kubických ročně, navýšení ceny tak bude znamenat asi 122 Kč ročního vydání navíc.
„Zvýšení ceny vyplynulo z detailní finanční analýzy a řady složitých kalkulací, které připravila VAS, a.s. Nárůst ceny za vodné a stočné totiž vyžadují pravidla pro použití dotací Evropské unie na budování nových vodovodů a kanalizací a především k rekonstrukcím stávajících objektů čistíren a úpraven vod tak, aby splnily přísné normy v ochraně životního prostředí. Jednou z podmínek pro získání dotace je totiž závazek nárůstu cen vodného a stočného, který má zajistit, aby si nově vybudované stavby na sebe vydělaly a nebylo již třeba je do budoucna dotovat,“ vysvětluje Šebková.
Na Znojemsku se přitom neustále díky dotacím z Evropské unie investuje do zlepšení kvality pitné vody i do čištění odpadních vod. Zkvalitnění pitné vody bylo dosaženo celkovou rekonstrukcí úpravny vody ve Znojmě, která slouží také pro zásobování obyvatel okolních obcí.