Vodní záchranáři se vrátí na Vranovskou přehradu

DSC_1402

Brázdit vody Vranovské přehrady budou od příštích letních prázdnin vodní záchranáři. Po několika letech odmlky se sem vrátí díky pětiletému grantu Ministerstva vnitra. Na hladinu v motorovém člunu budou vyjíždět dvakrát až třikrát denně a jejich služba bude během dvou letních měsíců nepřetržitá. „Zatím stále hledáme prostory pro naši základnu. Jako ideální se jeví jednopatrový objekt na hrázi. Intenzivně o něm jednáme s policií, která je jeho majitelem,“ sdělil Daniel Bartošek z Vodní záchranné služby ČČK Brno-střed. Doplnil, že jejich čluny pak budou kotvit u hráze, jeden bude připraven k okamžitému výjezdu, druhý bude rezervní. Další možnosti pro sídlo záchranky jsou na pláži přehrady.

Na základně budou mít vždy službu tři vodní záchranáři. Zdravotníci nebudou jen zachraňovat tonoucí, ale poskytnou první pomoc při kolapsu, náhlé nevolnosti nebo úrazu. Na motorovém plavidle se také mnohem rychleji dostanou k pacientovi, který bude na některém z břehů Vranovské přehrady, než kdyby museli složitě sestupovat z příkrého terénu svažujícího se k vodě. „Jsme schopni se do dvaceti minut dopravit po vodní cestě ke zraněnému, který je druhém konci přehrady až za Bítovem,“ řekl záchranář.

Vodní záchranná služba bude na Vranovské přehradě po dobu pěti let. Tento druh zdravotnické péče byl dříve dotován ministerstvem zdravotnictví. „Dnes nás na jižní Moravě významně podporuje Jihomoravský kraj a také Zdravotnická záchranná služba Jihomoravského kraje, která tento druh zdravotnické služby vítá, protože Vranovsko je zvláště v létě velmi intenzivně navštěvováno a koncentrace lidí je zde skutečně velmi vysoká,“ zhodnotil Bartošek. Záchrannou službu dnes zajišťuje výjezdová základna na Šumné.

Kromě Vranovské přehrady budou záchranáři i nadále působit na Novomlýnských nádržích na Břeclavku.

Cviceni_Nove_Mlyny_2011-1_143