Volby do kraje vyhrálo ANO, ale pravice je okradla o vítězství

Víkendové volby do krajů jsou minulostí. Volby podle předpokladů s velkým náskokem vyhrálo hnutí ANO, které v České republice získalo 22 % mandátů. Ve srovnání s druhými Piráty bylo ANO dvakrát úspěšnější. Přesto mají krajské volby pro ANO příchuť Pyrrhova vítězství, jak ukazuje situace v našem Jihomoravském kraji.

Jihomoravský hejtman a lídr kandidátky ANO Bohumil Šimek se z vítězství v kraji radoval jen malou chvíli. Pár hodin po spočtení výsledků předstoupil před novináře lídr KDU-ČSL Jan Grolich a oznámil, že novým hejtmanem bude s pomocí pravicových stran on a nikoliv vítěz voleb.

Zatímco Andrej Babiš odpovídal na dotazy redaktorů ČT, Petr Fiala (ODS), Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a Marian Jurečka (KDU-ČSL) společně slavili v hospodě a rádi se při tom nechali fotit. Příští rok prý to samé chystají v parlamentních volbách. A v roce 2022 také ve volbách komunálních.

Nástup pravice k moci naznačuje také vítězství starosty Třetiny z TOP 09 v prvním kole senátních voleb na Znojemsku. Nenávistné komentáře pravicových voličů na adresu starosty Znojma Jana Groise (skončil těsně za Třetinou) na jeho facebookovém profilu ve stylu “už se na vás vaří voda” svědčí o velké zášti ve společnosti i o tom, že se pravice nemůže dočkat, až se vrátí k moci.

Lidé v Česku by se měli pomalu začít připravovat na éru po Babišovi. Přejme si, aby se éra návratu pravice k moci v českých poměrech nezměnila na hon na čarodějnice. Vždyť první, co budoucí hejtman Grolich řekl novinářům, bylo, že na kraji už nepočítá s lidmi z ANO a ani s nikým, kdo s Babišovým hnutím spolupracoval.

Voliči Hnutí ANO na Znojemsku jsou zděšení. Cítí se podvedení i ohrožení. Téměř každý třetí člověk v našem okrese volil ANO a tyto hlasy nyní přijdou vniveč. Po vyřazení Martina Pavlíka, ředitele znojemské nemocnice v senátních volbách však mohou voliči ANO zamíchat kartami už tento týden.

Budou totiž mít důležitý vliv v pátek a v sobotu v druhém kole senátních voleb. Pokud budou mít chuť oplatit TOP 09 podraz, který jim jejich zástupci připravili na krajské úrovni a spojí své hlasy s příznivci starosty Groise, mohou v tom případě vystavit představiteli TOP 09 na Znojemsku Třetinovi stopku v jeho snaze dostat se do senátu. Pravice by tím mohla přijít o důležité senátní křeslo.

Zda se tak stane a zda se voliči ANO z ukradeného vítězství poučí se dozvíme již tento pátek a sobotu, kdy se uskuteční druhé kolo volby znojemského senátora.