Volební preference ukazují, že většina Znojmáků chce obchvat

Období před volbami je rájem pro volební průzkumy všeho druhu. Naší redakci se podařilo získat exkluzivní výsledky dvou průzkumů. První měří volební preference a druhý hodnotí možné kandidáty na starosty Znojma. To nejdůležitější z nich vám přinášíme. Exkluzivní průzkum zveřejněný na stránce Komunální volby Znojmo, který byl realizován na vzorku 513 respondentů v období září, tedy v čase, kdy všechny politické strany přestavily svoji kandidátku a program, ukázal, že většina voličů si přeje dokončení obchvatu. Dokončení posledních 752 metrů obchvatu, které uvolní dopravu směrem na Brno, je totiž hlavním programovým bodem znojemské ČSSD. Preference ČSSD můžeme vysvětlit i osobou silného lídra. Na současném starostovi lidé nejvíce oceňují komunikaci s lidmi a zájem o občany, v menší míře také jeho snahu o rozvoj města. Silné je jeho vnímání jako člověka, který se snaží měnit město Znojmo k lepšímu. Z focus group plyne, že občané oceňují jeho angažmá v souvislosti s dostavbou obchvatu. Na pozici starosty aktuálně nemá konkrétního konkurenta. Více než polovina dotázaných (54 %) se domnívá, že Jan Grois by byl dobrým starostou i v následujícím volebním období. Mají-li lidé říci, zda by byl lepším starostou Jan Grois nebo Jan Blaha, pak se jasně přiklání na stranu Jana Groise – za lepšího starostu jej považuje 43 % dotázaných, Jana Blahu preferuje desetinu respondentů (12 %).

Byl by Jan Grois dobrým starostou i v následujícím volebním období – to ukazuje volební průzkum jehož výsledky jsou v grafu dole.

Článek a grafy najdete také v tištěné podobě 40. čísla Znojemského týdne, který je k dostání v trafikách a na novinových stáncích a na: https://www.alza.cz/media/znojemsky-tyden-znojemsky-tyden-40-2018-d5470329.htm.