Vrací se časy legendárního Domečku


Na plesy, taneční zábavy, maturitní večírky, podniková setkání, srazy spolužáků, schůze členů zájmových spolků i rodinné oslavy se ve Znojmě chodívalo do Domečku. A nemusí zůstat jen u minulého času. Město Znojmo se v momentě, kdy Česká spořitelna oznámila, že chce tuto budovu prodat (i s přilehlou zahradou), se přihlásilo se do výběrového řízení, které pořádala realitní kancelář Knight Frank.  Nabídlo částku 45 milionů korun a zvítězilo. „Chtěl bych nyní všechny informovat, že mi právě přišel dopis od České spořitelny, že jsme výběrové řízení na koupi Domečku vyhráli,“ potvrdil znojemský starosta Jan Grois. Dodal, že radnice nyní čeká na návrh kupní a nájemní smlouvy od České spořitelny. „Oba tyto dokumenty budu chtít projednat se všemi zastupiteli osobně ještě předtím, že by koupi Domečku zastupitelstvo schvalovalo. Věřím, že najdeme shodu, Domeček odkoupíme a uděláme z něj společensko-kulturní centrum, po kterém všichni Znojmáci tak volají,“ uvedl Grois.
Česká spořitelna prochází v současnosti rozsáhlou modernizací a některé své pobočky také prodává. „Pobočky měníme na poradenská centra, v nichž klientům nabízíme nejenom klasické finanční služby, ale zejména poradenství, a to i v oblastech jako jsou náklady na energie nebo pojištění,“ sdělil již dříve mluvčí tohoto peněžního ústavu Filip Hrubý. Podle předběžných informací spořitelna budovu ve Znojmě prodá s tím, že se na několik let stane nájemníkem, to znamená, že ještě zde bude mít svoji pobočku.
Budova České spořitelny, takzvaný Domeček, byla postavena koncem 19. století Německým měšťanským spolkem se sálem, knihovnou a restaurací. V roce 1910 dostala název Německý dům. Hotelová nástavba byla postavena v roce 1930. Po druhé světové válce nemovitost připadla státu a sloužila jako restaurace a sál pro pořádání společenských akcí až do 90. let, kdy byla prodána.

Článek najdete také v tištěné podobě 20. čísla Znojemského týdne, který je k dostání na novinových stáncích.