Vrah z Přímětic: trest 23 let

IMG_9155Výjimečný trest třiadvacet let vězení si od Krajského soudu v Brně odnesl Znojmák Ondřej Šmedek, který v červenci loňského roku ubodal v Příměticích svou bývalou přítelkyni.
Ze čtyř posledních svědků, které hodlal soud ještě vyslechnout, se ale na poslední den jednání dostavili jen dva. Šmedkův zaměstnavatel před soudem vypověděl, že s ním v práci, kde dělal číšníka, neměl problémy a byl s ním maximálně spokojený. Působil prý na něj velmi zamilovaným dojmem. Byl také svědkem jednoho z konfliktů mezi ním a jeho později zavražděnou přítelkyní. „Oslovovala ho velmi nevybíravými slovy. Působilo to na mne, že se číšník jen brání. Když to přesáhlo meze, vykázal jsem ji z podniku. Řekla mi, že ji Ondra něčím naštval, že ji nechce dát pokoj,“ vypověděl o jedné z hádek mezi dvojicí, ke které došlo na veřejnosti.
Dalším svědkem byl soused, který se podle svých slov o vztah mezi zabitou ženou a obžalovaným příliš nestaral a moc o něm nevěděl.
Naopak z jednání se na poslední chvíli omluvila kamarádka zavražděné, která při výslechu na policii uvedla podrobnosti o tom, jak měl Šmedek zavražděné ještě před samotným činem vyhrožovat. Přestože byl soudce ochoten ji vyslechnout v nepřítomnosti obžalovaného, ze zdravotních důvodů se svědkyně k soudu nedostavila a soudce už nepovažoval stejně jako obžaloba a obhajoba za nutné ji znovu předvolávat. Podobně také v případě další svědkyně, kterou se nepovedlo najít. Byla jí dívka, která trávila s Ondřejem Šmedkem čas několik hodin před vraždou.
Státní zástupkyně pak navrhla pro obžalovaného výjimečný trest v polovině sazby, tedy 25 let vězení.
Ondřej Šmedek ve své závěrečné řeči znovu zopakoval, že dotyčnou velmi miloval, plánoval s ní společný život a nedokázal se smířit s tím, že by ji ztratil. „Ano, usmrtil jsem člověka. Člověka, kterého jsem miloval. Po právu zasloužím trest. Je to hrozný pocit, že jsem někomu vzal život. Leona mi chybí a trápí mě její smrt a svého činu moc lituji. Moje city byly silnější než rozum. Někdy nastane chvíle, kdy se přestanu kontrolovat a pak mě to mrzí. Dokáži být během chvilky někdo úplně jiný,“ konstatoval Šmedek mimo jiné.
Předseda senátu, který o Šmedkově vině rozhodoval, se s návrhem na výjimečný trest (20 – 30 let vězení) ztotožnil a stanovil ho na 23 let ve věznici se zvýšenou ostrahou. „Vycházeli jsme ze skutkové výpovědi obžalovaného, zdráhám se uvést přiznání, k tomu mi ještě něco chybí. Jsme přesvědčeni že se toho dopustil on. Je to jediný možný výklad. Poškozená byla celou dobu v pozici obranné, i kdyby měla v určitý čas v ruce nůž. To násilí na ní spáchané bylo velké intenzity, brutality i četnosti. Jednalo se o dlouhou řadu jednotlivých dílčích útoků, 25 řezných a bodnořezných ran, rány pěstí či kopy převážně do horní poloviny těla. Jednalo se o cílevědomé útoky sledující cíl usmrtit druhého,“ konstatoval předseda senátu. Obžalovanému podle něj nad to přitížilo i to, že byl už v minulosti několikrát trestán za násilné činy zejména vůči ženám.
Obhajoba si po vynesení rozsudku ponechala lhůtu pro případné podání odvolání.