Vymítání ďábla je církevní záležitost

vymítání ďáblaHladinu veřejného mínění rozvířila informace v deníku Blesk a ve zpravodajství televize Nova, že kněz v kostele ve Vranově nad Dyjí prováděl vymítání ďábla. Média neopomněla zdůraznit, že odtud byly slyšet výkřiky a křik ženy, která měla být „dáblem posedlá.“ Zvuky ozývající se z vranovského kostela stojícího na návrší, slyšeli mladíci, kteří byli právě poblíž a stali se tak nejen nechtěnými, ale i nežádanými svědky. Celou událost totiž natočili přes klíčovou dírku vrat kostela a video umístili na web, kde se rozvinula poměrně nezasvěcená diskuse. Lidé odsuzovali něco, co pořádně ani neznali. I zde totiž platí, kdo soudí, ten bloudí.

Exorcismus neboli vyhánění ďábla je součástí mnoha obřadů mnoha náboženství. „Je to církevní úkon pro lidi, kteří takovouto pomoc potřebují a prosí o ni. Jde ale o krajní prostředek jak pomáhat vyhnat zlé síly z člověka,“ vysvětlil vranovský farář Marek Dunda, který exorcismus prováděl. Doplnil, že k tomu je vždy zapotřebí souhlas biskupa, který on samozřejmě měl.

Že bulvární tisk přinesl nedávno tuto informaci z nedostatku jiných senzacechtivých zpráv, je nasnadě. Video bylo natočeno téměř před rokem.