Vyznamenaný Otto Lang: Ve válce šlo o život každou vteřinu

O.Lang. 2

Štěstí v neštěstí měl pětadevadesátiletý Otto Lang ze Slupi, který pocházel ze smíšeného manželství. Všichni příbuzní z maminčiny strany zemřeli v koncentračních táborech. On byl v dubnu roku 1944 jako dvaadvacetiletý odvlečen do jednoho z nich – do Mauthausenu, a odtud poslán na nucené práce do Francie.

„Byl jsem zařazen do pracovní čety, která nedaleko francouzského města Dijon budovala ve skále v podzemí prostory pro opravy německých letadel. Kutali jsme ve skále a betonovali plochu pro letadla. Přestože nás hlídali němečtí esesáci, dařilo se nám práci sabotovat. Třeba sbíječku jsme měli zapnutou celou noc, ale nikdo ji nedržel. Ráno jsme ji sešrotovanou vytáhli ze skály a nahradili ji druhou. Věci na stavbu i na opravu letadel jsme přenášeli co nejpomaleji,“ popsal senior.

Otto Langovi minulé pondělí předala předsedkyně oblastní organizace Českého svazu bojovníků za svobodu Vratislava Skřivánková zlatou medaili Jihomoravského kraje za mimořádné hrdinství během odboje proti nacismu a fašismu za druhé světové války (na snímku). Je také držitelem Medaile za vlast a svobodu Českého svazu bojovníků za svobodu. Na spodní fotografii je s dcerou Evou.

Více informací se dočtete ve 22. čísle Znojemského týdne, který najdete od pondělí 29. května na novinových stáncích.

O. Lang. 1