Z Gulagu se vrátila do Nového Šaldorfa

Z gulagu 1

Na strastiplnou pouť z Brna se v květnu roku 1945 do gulagu na Sibiři nedobrovolně vydala čtrnáctiletá Věra Sosnarová. Po více než devatenácti letech se vrátila do Nového Šaldorfa na Znojemsku. Minulý pátek o tom vyprávěla posluchačům ve Znojmě.

Na Sibiř, kde pracovala v nelidských podmínkách, byla odvlečena sovětskou tajnou službou se svou matkou Ruskou a devítiletou sestrou Naďou. V lese kácela stromy a zažila tu mrazivé zimy s teplotami minus 46 Celsia. Těžkou manuální práci vykonávala také v dolech, ve slévárně a v kolchoze. Po Stalinově smrti v roce 1953 nechal jeho nástupce N. Chruščov propustit miliony vězňů ze sovětských koncentračních táborů gulagu. Mezi nimi i cizince. „Na mě a na sestru, které jsme měly československé občanství, ale nedošlo. Velitel tábora mě nutil podepsat sovětské občanství, ale to jsem odmítla,“ řekla Sosnarová, která z tábora napsala dopis našemu prezidentovi A. Novotnému, v němž ho se sestrou, již jako sirotci, prosí o návrat do vlasti. Československá vláda to však zamítla.

Přesto měly štěstí. Kolchoz „Nová záře na Sibiři“ kde pracovaly, měl družbu s Jednotným zemědělským družstvem v Novém Šaldorfu na Znojemsku. Po čtyřech letech se jim podařilo, dostat povolení k návratu. „Pod pohrůžkou zastřelení nás tehdejší sovětské úřady varovaly, abychom neřekly, že jsme byly gulagu. Přes Novo Irkutsk jsme se vlakem dostaly do Moskvy a odtud do Kyjeva. Na hranici, v Čierné nad Tisou, kde jsme čekaly na další povolení ….

Více se dočtete v tištěné podobě 9. čísla Znojemského týdne, které

je na stáncích.

FOTO nahoře a dole: Věra Sosnarová vypráví posluchačům ve Znojmě.

Z gulagu 2

Sosnarová 1