Z přání se stal projekt

galerie1 galerie2 galerie4

Ještě před nedávnem tu byly jen smutné bílé zdi. Dnes tu visí hned několik desítek krásných dětských obrázků, které těší každého,kdo se na ně podívá. Řeč je o nové galerii, která je k vidění hned na několika místech Domu s pečovatelskou službou na Vančurově ulici 17 ve Znojmě. Než se však obrázky v krásných barevných rámech na své místo dostaly, předcházela tomu poměrně dlouhá doba.

„Projekt, který nese název Děti seniorům. V roce 2014 měl přání můj dlouholetý kamarád Miloslav Šnajdar, abych zkrášlila stěny pečovatelského domu na Vančurové 17, dětskými obrázky z mého výtvarného kroužku. Naše přátelství spojovala „láska k dětem a práce s dětmi. Obrázky dětí jistě takovými předměty jsou,“ řekla vedoucí výtvarného kroužku a vychovatelka ZŠ JUDr. Josefa Mareše a MŠ Znojmo Ludmila Zvěřinová. „Splnit přání se mi začalo dařit až v letošním roce v únoru. Přitom mě napadlo toto přání obohatit projektem, který jsem nazvala : Děti seniorům,“ doplňuje vychovatelka.

Miloslav Šnajdar byl jedním z obyvatel ve zdejším domě s pečovatelskou službou. Dříve však mnoho desítek let pracoval s dětmi v Šumné nejdříve jako skupinový vedoucí na škole a poté jako ředitel místního domu dětí a mládeže. Vychoval několik generací dětí, staral se o jejich volný čas a stovky dnes již dospělých jistě rádi vzpomínají na vše, co s ním a jeho spolupracovníky zažili. Za svou práci získal hned několik ocenění, jedním z nich bylo i státní vyznamenání. Dnes už není mezi námi, ale z obrázků visících v DPS by měl jistě velkou radost.

Děti postupně namalovaly 60 obrázků a vyrobily 14 keramických kachlí s názvem „Stromy roční období. O pomoc jsem požádala i své kolegyně ze školy Barboru Železnou, která vede keramický kroužek,Věru Homolkovou,která vede dramatický kroužek „Babylon“, Lenku Vaculíkovou, Lenku Hubatkovou a Marka Vystrčila, učitelé z 1. Stupně ZŠ . Děti měly volnou ruku a téma nebylo určeno. „Z výtvarných prací jsem vybrala ty nejhezčí. Všechny práce jsou formátu A3 a děti kreslily hned několika technikami. Obrázků je nakonec šedesát, protože některé děti z výtvarného kroužku zde mají i více prací a do výtvarného kroužku již nechodí a dále kreslí ve svých třídách“, dovolila nahlédnout do zákulisí vzniku galerie Ludmila Zvěřinová.

Namalovat obrázky, to byla jedna linie. Tou druhou bylo všechno dojednat, včetně vystoupení dramatického souboru – Babylon. „V Galerii Veselá ve Znojmě měli majitelé Josef a Pavel Durákovi trpělivost při mém pečlivém výběru, aby každý obrázek měl svoji barvu, zarámování obrázků zvládla Pryma se svými pracovníky v neskutečném rychlém termínu. Pak ještě pověsit obrázky, sestavit informační text na kalené sklo a nechat je vyrobit. Poslední detail byly popisky ke každému obrázku a „Galerie – dětskýma očima“, byla na světě. Kulturní program na vernisáž zajistily kolegyně paní učitelky z 1.stupně. Není to opravdu nic jednoduchého, ale když už je vše hotovo, lidé se usmívají a všem se to líbí, tak ta práce stála za to,“ zdůrazňuje Ludmila Zvěřinová – autorka projektu.

Galerie Obrázky dětskýma očima je stálou výstavou v prostorách jídelny a na chodbách pečovatelského domu,Vančurova 17.

Projekt se uskutečnil za podpory při realizaci: Město Znojmu , Správa nemovitostí Znojmo, Centrum sociálních služeb příspěvkové organizaci,Dům s pečovatelskou službou Vančurova 17 Znojmo, JMM Znojmo,Galerii Veselá Znojmo a ZŠ JUDr.Josefa Mareše a MŠ,Klášterní Znojmo.

Patronem „Galerie – obrázky dětskýma očima“, je obrázek „ Anděl“, kterého nakreslila Katka Pajdlová, z výtvarného kroužku při školní družině ZŠ Klášterní.