Zámek v Moravském Krumlově čeká zpevnění statiky věže i restaurování arkád

V Moravském Krumlově ve čtvrtek odstartovala oprava jižního křídla renesančního zámku včetně historického vjezdu a vydláždění arkádového nádvoří. Potrvá tři roky a bude stát 130 milionů korun. Památku čeká kompletní výměna krovů, oken a dveří, oprava fasád, omítek, schodiště i restaurování arkád. V jižním křídle vzniknou prostory pro výstavy ve spolupráci s pražským Muzeem Kampa, Ústavem pro studium totalitních režimů a informační centrum. V prvním patře bude v několika místnostech instalován původní historický nábytek.

Největším oříškem pro stavbaře bude oprava věže. „Zásahy, které na unikátní renesanční zámecké věži od 17. do 19. století proběhly, poškodily její statiku natolik, že hrozí její zřícení. Věž po obvodu stáhneme a zajistíme narušené části zdiva, které jsou v prvním a ve druhém nadzemním podlaží. Současně obnovíme kamenné prvky v horní části věže, včetně pláště střechy. Záchrana věže je nejtěžším bodem oprav,“ přiblížil projektant architekt Petr Řehořka z brněnské společnosti Archatt. Opravy bude provádět stavební firma Archatt z Třebíče, která má zkušenosti s obnovou Pražského hradu, hradu Helfštýn i památek v Českém Krumlově. Ještě před rekonstrukcí dojde …..

Na snímku nahoře moravskokrumlovský starosta Tomáš Třetina s odbornicí z Národního památkového ústavu, p. Procházkovou, která má na starosti památkový dozor při opravách zámku. V pozadí jižní – opravované křídlo, které je i dole na snímcích.

Více se dočtete v 31. čísle tištěné podoby Znojemského týdne, který je k dostání na novinových stáncích a v jeho internetové podobě na www.alza.cz, v sekci zábava a média, časopisy, noviny regionální.