Zdeněk Svěrák dostal Oscara

svěrák10
Do šatny a zákulisí Městského divadla ve Znojmě se ve středu večer pomalu nevešla fronta nadšených obdivovatelů spisovatele, scénáristy, herce a režiséra Zdeňka Svěráka a členů Divadla Járy Cimrmana. Jejich znojemští příznivci jim děkovali za vtipem hýřící představení Afrika a Zdeňku Svěrákovi blahopřáli k jeho nedávným osmdesátým narozeninám. Oslavenec od nich dostal dárky – vína, slivovici zvanou znojemský Oscar i skleničky exkluzivně zabalené okurkové marmelády. Všem ctitelům a ctitelkám se podepsal na fotografie, do památníků, na divadelní program a dokonce i do jedné cimrmanovské kroniky. Jedné mladé ženě neodmítl ani pusu na tvář.
Zdeněk Svěrák zavítal do Městského divadla podruhé. Poprvé to bylo před devětačtyřiceti lety. „Do Znojma jsem se těšil jednak, že jsme tu dlouho nebyli a taky proto, že znojemské divadlo je první scéna, která uvedla Smoljakův a můj text. Kdysi, bylo to v roce 1967, kdy jsme zakládali divadlo, tak jsme s Láďou Smoljakem napsali hru Lochneska. Byla pro děti a znojemští ochotníci tu hru uvedli a my jsme tu hru z lóže sledovali jako čestní hosté.,“ vzpomínal po představení ve Znojmě minulý týden Svěrák.
Afriku asi před třinácti lety hráli herci Divadla Járy Cimrmana ve Znojmě a hlavní roli doktora Žáby místo Svěráka tehdy hrál Ladislav Smoljak.
Ke gratulantům se připojila i redakce Znojemského týdne s lahví bílého vína ze znojemského Znovínu. „Mám rád bílé víno. Všichni říkají, že červené víno je víno starců tak mi dávají červené, ale já mám radši bílý,“ řekl osmdesátiletý oslavenec.

svěrák1

svěrák2

svěrák3

svěrák4

svěrák5

svěrák6

svěrák7

svěrák8

svěrák9