Značky na přání: přezdívky i název firmy

Značky na přání 1

Jen nic sprostého, pohoršujícího, hanlivého nebo extrémistického, takové výrazy žádnému řidiči jako značku na auto nezaregistrujeme, i kdyby to bylo jeho sebevětší přání, varují předem úředníci. Od minulého pondělka platí, že majitelé aut mohou mít na svém voze registrační značky podle svého gusta. Ale s uvedenými výjimkami. Není to ale levný špás. Na rozdíl od těch „obyčejných“, které vyjdou na 400 Kč, stojí značky na přání deset tisíc.

Na Znojemsku je tak o ně mizivý zájem. Na Městský úřad v Moravském Krumlově nepřišel během prvního týdne, kdy tato možnost existovala, žádný zájemce. Na správním odboru Městského úřadu ve Znojmě zaevidovali minulý týden během prvních čtyř pracovních dnů celkem osm řidičů. „Obecně žadatelé požadovali registrační značku s uvedením názvu firmy nebo přezdívky. Pro zajímavost: jeden žadatel chtěl uvést své příjmení končící na CH, což je nepovolený znak,“ informovala mluvčí znojemské radnice Zuzana Pastrňáková. Značka, o kterou řidič požádá, mu bude předána do čtrnácti dnů po rozhodnutí o přidělení, podmínkou je úhrada desetitisícového poplatku.

Byl jsem jeden z prvních, který si pořídil značku na přání. Má název AUT0TRH1. Pro moji firmu je to nejen prestižní záležitost ale i reklama. Stane se tak mnohem známější a viditelnější,“ naznačil majitel Autotrhu Černý ve Znojmě Oblekovicích Karel Černý. Dodal, že zatím si pořídil značku jen na jedno auto, ale do budoucna zvažuje, že přibudou další, protože se chce zabývat i prodejem terénních čtyřkolek. „Svou registrační značku by mohla mít i limuzína, kterou půjčuji na svatby a jiné příležitosti,“ uvedl Černý.

Většina z oslovených šoférů čekajících na městském úřadu na Pražské ulici ve Znojmě na převod svého auta nebo na nový řidičský průkaz ale možnost zakoupení registračních značek na přání odmítla. „Značka na přání je jen pro frajery, kteří chtějí mít něco extra a na sebe upozornit. Mně a mé rodině stačí ta přidělená,“ zhodnotila Jitka Bílková z Korolup.

Značka na přání neoslovila ani majitele Autovrakoviště ve Znojmě Petra Špalka ani znojemského sběratele veteránů Pavla Drozda, který má ve své sbírce také desítky historických registračních značek. Stejný názor má i další Znojmák Pavel Liška: „Značky na přání jsou oblíbené hlavně v Německu a Rakousku, kde si je lidé pořizují z recese. Podle mého jsou pro ty, kteří mají peníze a chtějí být viděni. A registrační značka je spolu s autem jednou z možností, jak toho dosáhnout.“

Podle informace vedoucího správního odboru Městského úřadu ve Znojmě Radka Svobody značka na přání musí splňovat požadavky na formu a strukturu registrační značky auta. Může obsahovat kombinaci osmi písmen a čísel. Nepovolené jsou znaky G, Ch, Q a W. Písmeno O nahrazuje nula. Smůla je, že duplikát za ztracenou nebo ukradenou značku na přání již nelze získat. Lze pořídit náhradní, pokud takovou značku někdo poškodí.