Znojemská vinařská stezka

znoj vinařská stezka2 Fenoménem posledních let je kolo. Desetitisíce lidí se na něm vydávají za krásami různých koutů nejen naší republiky. Možná i vy se letos o dovolené chystáte vyrazit někam na kole. Zkuste si projet Znojemskou vinařskou stezku. 

Délka trasy:165 km. Povrch:převážně klidné silnice 3. třídy, v NP Podyjí zpevněné obslužné komunikace, lesní cesty. Využitelnost:silniční úseky na severu a severozápadě Znojemska jsou sjízdné po celý rok, průběh trasy v NP Podyjí za mokra pouze na horském kole. Značení:cyklistické značky se stylizovaným sklepním žúdrem zelené barvy. Nejvyšší bod:420 m. n. m., Podmolí. Nejnižší bod:190 m. n. m., Vlasatice. Nástupní místo:Znojmo. Cílové místo:Moravský Krumlov. Navštívíte místa: Znojmo, Šatov, Hrušovany nad Jevišovkou, Moravský Krumlov, Dolní Kounice.
Nejdelší vinařská stezka spojuje pětapadesát vinařských obcí. V rozlehlé oblasti, které dominují aromatická bílá vína, si na své přijde skutečně každý. Vyznavači rovných silničních úseků a pohodových cest mezi poli a vinicemi ocení severní část stezky, která začíná v Moravském Krumlově, romantické duše zaujmou spíše klikaté partie v blízkosti meandrů řeky Dyje. Milovníci náročnějších terénů si nejlépe vychutnají národní park Podyjí a lesní partie severních úseků stezky. Milovníkům vína a tajemných sklepních labyrintů doporučujeme návštěvu obcí jižně od Znojma. Vinařské kolonie v obcích Šaldorf-Sedlešovice, Hnanice a Šatov si ve své většině zachovaly nejautentičtější podobu původních hospodářských staveb a vína zdejších vinařů patří k těm nejlepším, které vinorodá jižní Morava nabízí.
I když Moravský Krumlov si většina z nás spojuje spíše s chátrajícím zámkem a Slovanskou epopejí Alfonse Muchy než s vínem, Znojemská vinařská stezka začíná právě tady. Severní část stezky vede většinou po klidných silnicích, nejvýznamnější vinařskou obcí této části podoblasti jsou Olbramovice. Malovaný sklepní komplex, vinařské experimenty, stylové ubytování i výbornou domácí kuchyni nabízí Markovy vinné sklepy. Nedaleké rodinné vinařství Matoušovi sází spíše na tradici a domácí atmosféru vinařských i ubytovacích služeb.
Na své další pouti střídá stezka silnici s atraktivními terénními úseky, zajímavou zastávkou je město Miroslav se zámkem a židovským hřbitovem. S blížícím se Znojmem přibývají vinice a známá vinařská střediska. Malebné Višňové, které je velkou zahradou se zámkem, cyklopenzionem a nabídkou ochutnávek vína, Horní Dunajovice se šikmou kostelní věží a prvotřídní vinařskými tratěmi a Prosiměřice s rozsáhlými chodbami Křížového sklepa, který zde vybudovali v polovině 18. století jezuité. V Prosiměřicích se trasa stezky rozdvojuje, východní větev směřuje přes Práče, Lechovice, Božice a Hrušovany do Hrabětic, aby se v lesíku za obcí napojila na páteřní Moravskou vinnou stezku. Jihozápadní větev se vydává ke kamenným zdím královského města Znojma s nepřebernou nabídkou turistických a vinařských zajímavostí.

 
Jednou ze zastávek je i Šatov. Tam lze kromě mnoha skvělých vinařů navštívit i vinici, kde vinaři pěstují staré odrůdy vín.
FOTO: be