Znojemsko v plamenech – požáry ničí úrodu

Požár 2

Jako by nebylo dost na tom, že letošní sucho notně zredukovalo úrodu na polích. Nyní se k tomu přidávají rozsáhlé požáry, které prakticky denně hlásí zemědělci z různých míst Znojemska.

K tomu patrně nejzávažnějšímu došlo hned v pondělí minulého týdne nedaleko farmy Purkrábka u Suchohrdel. Od kombajnu, který zde sklízel obilí chytl přeschlý porost a oheň přeskočil i na silážní jámu, jejíž krycí fólie byla zatížena pneumatikami. Černý dým byl vidět desítky kilometrů daleko a s ohněm bojovalo sedmadvacet hasičských sborů a na pomoc byl z Ostravy povolán i vrtulník s vakem na vodu. Operační důstojník vyhlásil nejvyšší stupeň nebezpečí, k tomuto kroku se sahá jen v nejnutnějších případech, v celé republice přibližně jednou za dva roky. Díky masívnímu nasazení techniky i obětavé práci stovek hasičů se požár podařilo lokalizovat na území asi pětatřiceti hektarů. Díky příznivému směru větru neohrozily toxické spaliny z pneumatik obyvatele nedalekých vesnic, ale hustá mračna nebezpečného dýmu směřovala mimo obydlenou oblast a postupně se rozptýlila. Přivolání chemici tak mohli oblast prohlásit za bezpečnou.

K dalšímu velkému požáru pak došlo v sobotu okolo půl páté odpoledne u Hostěradic. Tam hořelo asi dvacet hektarů pole, částečně sklizeného a oheň se rozšířil i na blízký akátový háj. I tady…..

O dalších požárech se dočtete ve 28. čísle Znojemského týdne, který od pondělí 10. července najdete na novinových stáncích.

Požár 1  Požár 3  Požár 4