Znojemský Jazzfest: Světoví muzikanti i koncert na kluzišti

S láskou k hudbě a vínu, jak popisují pořadatelé, byl připraven program letošního dvanáctého ročníku jazzového festivalu ve Znojmě. Uvede jej v pátek 18. ledna v 19.30 novoroční benefiční koncert rakouského dechového orchestru Stadtmusik Hollabrunn v Městském divadle ve Znojmě. Speciálním hostem je The Vienna Tenors, který si připravil několik světoznámých árií.

Na standard jazz, swing, bossa novu a další příbuzné styly se mohou ve stejný den těšit posluchači Friday Jazz Session ve znojemském hotelu Lahofer. Tato brněnská hudební formace zahájí v 19 hodin další festivalový program – Večer v klubech. O hodinu později hraje Valér Miko Trio vlastní originální kompozice na rozhraní klasiky a jazzu ve vysokoškolském klubu Harvart. Skupina je absolutním vítězem hudební soutěže Jazz Start Up. Sklepení U císaře Zikmunda na Horním náměstí bylo vybráno pro koncert Jazz Hunters v podání znojemského Original Dixie & Traditional Jazz. Začátek je v 21 hodin. Uskupení Lucky Joke zahraje od 22 hodin v klubu Na Věčnosti jazzrock, funk jazz, fusion, soul, rhythm & blues.

Tradiční Mrznoucí jazz na Obrokové ulici pod radniční věží si posluchači poslechnou v sobotu 19. ledna dopoledne v podání Kouda´s Trio. V tento den od 10 dopoledne začíná i kopání písku pro Vídeň v šaldorfských sklepích. Osmý ročník zimních Otevřených sklepů v Novém Šaldorfu oživuje recesistické zápolení družstev dobrovolníků v této dřívější zimní aktivitě vinařů. V 19.30 se z obecního sálu v Novém Šaldorfu stane swingová tančírna, kde bude hrát Jazz Archiv, což je swingový big band s padesátiletou tradicí. O výuku tance se postarají tanečníci brněnského swingového klubu Rug Cutters.

 

Spojení hudby a obrazových vjemů

Na neděli 20. ledna je v Terra Technica Muzeu na Hatích připraveno od 13 do 16 hodin americké jazzové gastro odpoledne. Šéfkuchař hotelu Savannah připraví americké jazzové menu, atmosféru stolování zpříjemní pianista a jazzman Michal Smrčka. V 18 hodin v Terra Technica Muzeu zpívá Jan Smigmator & Friends, mladý jazzový zpěvák noblesně ztělesňující největší jazzové a swingové hvězdy. Na obě akce lze zakoupit jednu zlevněnou vstupenku, která platí i na komentovanou prohlídku největšího muzea jukeboxů na světě.

V úterý 22. ledna je ve Vinařství Pialek & Jäger v Novém Šaldorfu v 19 hodin na programu vizuální a instrumentální umění Jazz & Art Fusion.

Ve středu 23. ledna hraje ve sklepení U císaře Zikmunda jazzová skupina Gottfried di Franco. Tvoří ji hvězdné obsazení – saxofonista Stefan Gottfried z Rakouska, kytarista Gabriel di Franco z Itálie, klavírista Raúl Santana ze Španělska, baskytarista Diederik Billiet z Belgie a bubeník João Sousa z Portugalska.

„Rakouské trio Andi Wilding Groovetet vás se svým groove jazz skladbami určitě zvedne ze židle,“ slibují pořadatelé v pátek 25. ledna. Jejich koncert je naplánován na 19 hodinu do Althanského paláce na Horním náměstí.

 

Pozounový kvartet na ledě

Koncertní premiéru bude mít kluziště na znojemském Horním náměstí v sobotu 26. ledna. Pozounový kvartet zahraje jazz přímo na bruslařské ploše, a to od 17 do 19 hodin. Milovníci jazzu si pak udělají výlet do JazzClubu v rakouském Drosendorfu, kde festival v tento den od 20 hodin pokračuje koncertem temperamentního Josef Fečo Tria spojujícího romskou, funky a jazzovou hudbu.

Festival v neděli 27. 1edna uzavře ve znojemském divadle jeho patron Peter Lipa. Pozval si jedinečného hosta – Světlanu Rymarenko, zpěvačku úspěšného uskupení Fragile, která se vydává na jazzovou cestu.

Článek najdete také ve 2. čísle tištěné podoby Znojemského týdne a v jeho interentové podobě na www.alza.cz,v sekci média a zábava, noviny, noviny regionální.