Znojmo letos budou strašit i rakouští krampusáci

náměstí1

Je to tu. Advent roku 2015 už je doslova na dohled. S ním je jako vždy spojeno mnoho desítek akcí, které jsou určeny nejen dětem. Vybrat by si měl doslova každý.

„Letošní program Znojemského adventu jsme se rozhodli zpestřit něčím novým, pozvat ‚krampusáky‘ k nám do Znojma nám přišlo jako dobrý nápad na atraktivní podívanou. Spousta z nás za ní sama vyjíždí do sousedního Rakouska, takto budou moci ti, kteří tuto možnost nemají, jejich řádění zhlédnout a užít si ho přímo v ulicích Znojma,“ seznamuje na úvod s novinkou v letošním programu František Koudela, ředitel pořádající Znojemské Besedy. „Znojemský advent samozřejmě nebude divoký tak jako samotní čerti, tradičně se ponese v pohodové a poklidné atmosféře předvánočního času. Na své si přijdou všechny věkové skupiny a věřím, že každý si z bohatého programu najde něco, co ho zaujme. Vždyť nás čeká na pět desítek představení během osmnácti dní, po které bude program adventu trvat,“ dodává Koudela.

Znojemský advent začne slavnostním rozsvícením vánočního stromu na Horním náměstí o první adventní neděli 29. 11. před pátou hodinou odpolední. „Náměstí letos ozdobí vzácný druh jedle – jedle ojíněná, kterou městu Znojmu darovali manželé Dohnalovi z Plavče. Strom má přibližně 12 metrů a při jeho rozsvěcování budou nápomocny děti z dětského domova,“ upřesňuje Jan Grois, místostarosta města. Své vánoční stromy si v prvním adventním týdnu rozsvítí také obyvatelé jednotlivých městských částí Znojma. Vánoční strom letos nově doplní i ručně vyřezávaný betlém s postavami v životní velikosti, který pro město Znojmo zhotovil a městu daroval Martin Lichevník. K vidění bude na Masarykově náměstí. „Betlém zatím čítá postavy Marie, Josefa a Jezulátka a několika zvířátek, v následujících letech by se měl postupně rozrůstat o další postavy a stát se tak jedním z vyhledávaných symbolů Vánoc a přitáhnout pozornost vánočně naladěných návštěvníků centra města,“ doplňuje místostarosta.

Po slavnostním rozsvícení vánočního stromu se o první adventní neděli na pódiu na Horním náměstí představí frontman známé skupiny Burma Jones Bohouš Josef společně s dětským sborem Libohlásek, následovat bude vystoupení cimbálové muziky Denár.

A pak už se program rozjede ve velkém. Z hudebního programu stojí za zmínku vystoupení Vladimíra Kerndla se svým orchestrem, v rámci vánočního turné máte možnost poslechnout si koncert Kamila Střihavky v Městském divadle ve Znojmě, na Horním náměstí Zdeňka Vřešťála s kapelou Neřež nebo uskupení Poutníci. Uslyšíte koncert klarinetové třídy ZUŠ Znojmo, adventní koncert skupiny Květinka, Terezu Holubovou či Pěvecké sdružení Vítězslav Novák. Jako každoročně se do programu na Horním náměstí zapojí místní mateřské, základní a střední školy, a to jak s pěveckými, tak s divadelními či tanečními vystoupeními, pódium jim bude patřit po celý týden.

O letošním adventním programu budeme podrobněji informovat v dalším čísle ZT.