Znojmo má nový rozklikávací rozpočet

Roky se o něm hovořilo, dnes už funguje. Řeč je o rozklikávacím rozpočtu města Znojma. pro ty, které to zajímá je to další z možností, jak z tepla domova „kontrolovat“ počínání svých zastupitelů.

„To, že jsme otevřená radnice, není jen fráze. Minulý týden jsme spustili zcela nový systém, který přehledně a srozumitelně prezentuje hospodaření města na internetu,“ říká starosta Znojma Vlastimil Gabrhel. Zpravidla je rozpočet obce dostupný jako tabulka či dokument, ve kterém se ale většinou dobře vyznají jen ti, kteří o skladbě a tvorbě rozpočtu něco vědí. Navíc takový dokument nereflektuje změny v rozpočtu, které v aktuálním roce schvalují zastupitelé prostřednictvím tzv. rozpočtových opatření. „V rozklikávacím rozpočtu lze velice jednoduše zjistit různé příjmy a výdaje, jde v něm snadno a intuitivně hledat a navíc odráží i aktuální změny v rozpočtu, skutečné čerpání schválených výdajů či jak se vyvíjejí příjmy do pokladny města,“ dodává starosta.

V České republice je rozklikávací rozpočet čím dál více rozšířený nástroj. Jako příklad dobré praxe, z níž se inspirovalo i Znojmo, lze uvést města Hradec Králové a Nové Město na Moravě. Rozklikávacím rozpočtem to však nekončí. Znojmo vytvořilo i nový přehled uzavřených smluv. „Tyto smlouvy jsme zveřejňovali i dříve, ale dostupné byly z několika míst. Teď jsou všechny na jedné adrese,“ doplňuje starosta.

Bez zajímavosti není ani mapa plánovaných investic na aktuální rok. Na opravdové mapě města jsou zakreslené investice včetně rozpočtu – a to jak předpokládaného, tak skutečně čerpaného.

Přehledné má být i hospodaření příspěvkových organizací, na kterém město rovněž pracuje. „Vzhledem k tomu, že jednotlivé organizace používají různý software, budou tato data doplňována postupně. Zatím jsou k dispozici data od Centra sociálních služeb Znojmo a Městské knihovny Znojmo. V realizaci je také portál občana, díky kterému si bude moci každý například zkontrolovat, zda nemá vůči městskému úřadu nějaké závazky. Jakmile bude tento portál plně funkční, budeme o něm obyvatele informovat,“ slibuje mluvčí radnice Zuzana Pastrňáková.

Informace a odkazy k rozklikávacímu rozpočtu a dalším nástrojům jsou umístěné na www.znojmocity.cz v sekci Město a samospráva – Otevřená radnice – Hospodaření pod lupou.