Znojmo v televizi: Mise astronauta A. Feustela i hradební věže

Před měsícem jsme si připomněli čtyřicet let od chvíle, kdy se do kosmu vydal Vladimír Remek. Československo bylo teprve třetí zemí v pořadí, která měla svého muže ve vesmíru. Od té doby jej už bohužel nikdo z našich krajanů nenásledoval. Alespoň částečně jej nahradil Američan Andrew Feustel, jehož tchyně pochází z Dobšic a on sám Česko druhý domov a rád jezdí i do Znojma. Nynější pobyt na Mezinárodní kosmické stanici (ISS) je Feustelovou třetí vesmírnou misí. Dvaapadesátiletý Andrew Feustel přitom poskytne rozhovor České televizi prostřednictvím níž u toho můžete být i vy. Signál poputuje přes několik družic až do Nového Mexika, odkud ho do ČT pošle satelit Evropské vysílatelské unie. Rozhovor se uskuteční v rámci pořadu České televize Hyde Park Civilizace. Hosty pořadu budou kromě Andrewa také jeho manželka Indira, jejíž maminka se narodila ve Znojmě, a synové Ari a Aden, kteří se připojí z Kanady.
Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) je totiž 400 kilometrů nad povrchem Země a pohybuje se rychlostí přes 27 tisíc km/hod. Při spojení s ní není možné používat pozemní radioteleskopy, protože stanice je z pozemského pohledu vidět jen pár minut, než zmizí za obzorem. Signál proto nejprve poputuje k jedné z družic, kterou využívá NASA, následně k další družici, až se dostane  ……

Foto nahoře: A. Feustel na Mezinárodní vesmírné stanici. Foto dole: Při jedné ze svých návštěv Znojma u rotundy svaté Kateřiny.

 

Více o televizním přenosu i Feustelově vesmírné misi se dozvíte tištěné podobě 15. čísla Znojemského týdne, který najdete odpondělí 9. dubna na novinových stáncích.